Zespół Placówek Oświatowych w Skarżysku - Kamiennej

"Szkoła przyjazna dla ucznia,

pozwalająca mu odkrywać swoje zainteresowania,

zdolności i odnosić sukcesy"

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

W   naszym przedszkolu 22 stycznia 2020 r. był dniem wyjątkowym,   Dzieci zaprosiły tego dnia swoje babcie i dziadków, aby podziękować za opiekę, miłość, troskę i wszystkie spędzone razem chwile. Uroczystość odbyła się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej Zespołu Placówek Oświatowych. Grażyna Wódz, dyrektor ZPO przywitała licznie przybyłych gości i złożyła Babciom i Dziadkom najserdeczniejsze życzenia. Życząc zdrowia, pogody ducha i   radości z wyjątkowej relacji, jaką jest więź z wnukami podkreśliła niezwykłą   rolę, jaką odgrywają oni w życiu przedszkolaków.

W przygotowanym programie artystycznym   goście wysłuchali wierszyków piosenek dedykowanych Babciom i Dziadkom, obejrzeli scenki rodzajowe ilustrujące codzienne zwyczaje rodziny oraz pokazy taneczne w wykonaniu wnucząt. Mali artyści z przejęciem prezentowali się na scenie, a szacowni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.

Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły ukochanym   Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane upominki i zaprosiły na przygotowane przez rodziców słodkie „co nieco”.     Popołudnie w przedszkolu upłynęło w miłej, rodzinnej atmosferze.

Program uroczystości opracowały wychowawczynie oddziałów, panie: Lidia Grzegorczyk, Justyna Klimaszewska-Malik, Joanna Lisowska, Renata   Żak. Pomoc w opiece nad dziećmi sprawowały panie Bożena Fornal, Małgorzata Jachimowicz i   Agnieszka Młynarczyk.


  GaleriaW ramach modułu Bezpieczni z Małym Misiem, dzieci z grupy III spotkały się z przedstawicielami instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa: policją, strażą   pożarną, ratownikiem   medycznym.

W ramach zajęć udzielania pierwszej pomocy przedszkolaki pod czujnym okiem p. K. Kurowskiego ze Strzeleckiej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej uczyły się na fantomach podstaw reanimacji. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek pana ratownika dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia np. skaleczenia, oparzenia, utraty przytomności, zatrucia, złamania czy krwotoku.

Na zajęciach gościliśmy również przedstawicielki OSP: p. Agnieszkę Radek z córką Nikolą oraz mamę naszego wychowanka p. Karolinę Domagałę. Panie opowiedziały dzieciom   jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób oraz w jaki sposób przewidywać i unikać zagrożeń. Dzieci z bliska miały możliwość   zobaczenia   wyposażenia, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Aktywnie uczestniczyły w spotkaniu i chętnie wypowiadały się na zadawane pytania. Nasi podopieczni z wielką radością przymierzali ubiór strażaka, hełm, aby poczuć się choć przez chwilę strażakiem.

Spotkanie z paniami policjantkami : podkom. Anną Sławińską i sierż.szt. Izabelą Romanowską rozpoczęło się od przeczytania dzieciom opowiadania pt. „Przygoda na ulicy”. Następnie funkcjonariuszki przybliżyły   dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypomniały   numery alarmowe. Dzieci otrzymały wskazówki, jak zachować się w sytuacji spotkania osoby obcej oraz ataku groźnego psa. Przedszkolaki chętnie ćwiczyły pozycję „żółwika”, która chroni przed atakiem zwierzęcia.

Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach i słuchały wskazówek wszystkich zaproszonych gości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom, że znaleźli czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami.

Wychowawczynie grupy III

 
Międzynarodowy Dzień Kropki w grupie „Super Bohaterzy”

Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Nasze najmłodsze przedszkolaki tworzyły swoje kropkowe dzieła i prezentowały je. Dzięki tym zajęciom każdy poznał swoje mocne i słabe strony, nauczyliśmy się wyrażać swoje uczucia i potrzeby.

Justyna Klimaszewska – Malik


Rozstrzygnięcie Konkursu na Kartę Bożonarodzeniową

Z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy konkurs plastyczny dla wychowanków przedszkola. Tematem konkursu były „Kartki Bożonarodzeniowe”.

Konkurs trwał od 09 do 16 grudnia 2019r. Otrzymaliśmy 30 kart.

Przyniesione prace zachwyciły nas i wprowadziły w świąteczny klimat. Kartki stworzone przez dzieci (z małą pomocą rodziców) były pomysłowe, estetyczne i humorystyczne. Wymagały kreatywności, rzetelności i dużego nakładu pracy

W dniu 20 grudnia po długich naradach jury zdecydowało przyznać wszystkim uczestnikom wyróżnienia i dołączyć mały upominek. Serdecznie dziękujemy autorom za zainteresowanie i zaangażowanie.

 

R.Ż

Jasełkowe spotkanie

Dnia 17 grudnia 2019r. w gr ,,Super Bohaterzy" odbyło się Jasełkowe Spotkanie, odbyło się Jasełkowe Spotkanie, w którym zaproszonymi gośćmi byli rodzice. Dzieci pokazały swoje możliwości twórcze śpiewając pastorałki i akompaniując na dzwonkach. Na koniec przy wspólnym kolędowaniu kosztowaliśmy potrawy z wigilijnego stołu.

Justyna Klimaszewska - Malik

 Zajęcia otwarte „W świątecznym nastroju”

17.12.2019r. w grupie średniaków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców z okazji nadchodzących Świat Bożego Narodzenia. Przedszkolaki z wielkim przejęciem, najpiękniej jak umiały, dostarczając wszystkim gościom niezwykłych doznań i wzruszeń wyrecytowały wiersz zaśpiewały piosenkę. Wysłuchały opowiadania o tym” Komu potrzebne są Święta?”, układały bombki na choince, przy okazji przeliczały, mówiły których jest więcej , a których mniej. W świątecznym rytmie tańczyły z bibułą układając ją w kształty „choinki", bombki" itp.

Spotkanie uwieńczyły warsztaty, na których to powstały piękne, świąteczne ozdoby. Działa przedszkolaków zawieszone zostały w sali, aby świątecznego klimatu nigdy nie było dosyć.                                                                    

R.Ż.
Zajęcia otwarte w grupie starszaków

W poniedziałek, 16 grudnia 2019r. w grupie starszaków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Tematyka zajęć dotyczyła obecnej pory roku oraz zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach. Zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne. Chętnie rozwiązywały matematyczne łamigłówki, wyszukiwały skojarzeń do słowa : zima, rozpoznawały poznane litery, dzieliły wyrazy na głoski. Rodzice poza obserwacją własnych pociech włączyli się do zabaw m.in. do świątecznych kalamburów.

Druga część spotkania miała charakter warsztatowy. Dzieci wspólnie ze swoimi rodzicami ozdabiały bombki dowolną metodą i techniką. Zajęcia upłynęły w miłej i serdecznej atmosferze. Było nam niezmiernie miło gościć   rodziców naszych wychowanków.

Dziękujemy za udział w zajęciach.

                                                                      L.Grzegorczyk

                                                                 J.LisowskaWarsztaty Bożonarodzeniowe

13.12.2019r . przedszkolaki z grupy II pojechały do Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej na Warsztaty Bożonarodzeniowe. Głównym tematem zajęć była „Kartka Świąteczna”. Wychowankowie przedszkola mogli usłyszeć historię   powstania pierwszej kartki świątecznej, zadawali pytania, sami opowiadali o swoich ulubionych kartkach. Następnie wszyscy z wielkim zapałem wzięli się do pracy, każdy chciał, aby jego kartka była najładniejsza.

Po wyczerpującej pracy wszyscy mogli pochwalić się swoimi dziełami Św. Mikołajowi, który zrobił sobie z nami wspólnie zdjęcie.

R.Ż


„Idą święta nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj”

W naszym przedszkolu gr. ,,Super Bohaterów” przystąpiła do projektu pt. „Idą święta nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi dzieci oraz rodziców jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego jak również kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych. Wszystkie maluszki otrzymały kartkę bożonarodzeniową. Zadaniem przedszkolaków było własnoręcznie pokolorowanie kartki i z pomocą wychowawcy napisanie życzeń, które chciały skierować do najbliższych oraz wysłanie jej.

Mamy nadzieję, że tradycja wysyłania kartek świątecznych na nowo odrodzi się w młodym pokoleniu a wysłane kartki sprawiły ogromną radość odbiorcom.

Inicjatorem akcji była p. Justyna Klimaszewska-Malik.


J.K.Mikołajki

Dzień 6 grudnia 2019r. był pełen atrakcji dla najmłodszych przedszkolaków. Na to niecodzienne spotkanie ze Świętym Mikołajem maluszki ,,Super bohaterzy” z PP nr 3 czekały z utęsknieniem.

Małe skrzaty w czerwonych czapeczkach miały możliwość zaprezentowania Mikołajowi swoich umiejętności ilustrując   piosenkę ,,Dziadzio Mikołaj”. Gdy nadszedł czas na wręczanie paczek przez Świętego   Mikołaja każde dziecko siadło na Jego kolanach i uwieczniło tą chwilę pamiątkowym zdjęciem.

Dzień ten był wyjątkowy – przepełniony uśmiechniętymi, dziecięcymi buziami   i świątecznymi piosenkami tworzącymi klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Na koniec spotkania Mikołaj wsiadł na sanie zaprzęgnięte w renifery, a elfy odleciały razem z nim.

Mikołaju czekamy na Ciebie za rok, bo każdy lubi być dzieckiem.

J.K.
Niebieski Marsz przedszkolaków

Dnia 20 listopada 2019r dzieci przedszkolne włączyły się w w marsz w związku z uchwaleniem Konwencji o Prawach Dziecka. O godz.10.30 przedszkolaki wraz ze społecznością szkolną wyruszyły sprzed budynku szkoły ulicami osiedla Bór – naszego miasta.

Justyna Klimaszewska - Malik
25 listopada – Dzień Pluszowego Misia

W poniedziałek 25 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. W tym dniu najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu.

Po śniadaniu wszystkie grupy zebrały się na korytarzu i rozpoczęła się wesoła zabawa. Na początek dzieci poznały historię powstania pluszowego misia
i zaprezentowały swoich przyjaciół kolegom z przedszkola. Były także rymowanki, piosenka, konkursy. Wszystkie grupy mogły spróbować swoich sił w ciekawych konkurencjach,   gdzie głównym bohaterem był miś.

W przerwie zabaw przedszkolaki poznałysmak, a także wartości odżywcze miodu.

Uroczystość zakończyliśmy wręczeniem każdej grupie dyplomu „ Przyjaciela Pluszowego Misia” . Pozowaliśmy do wspólnych zdjęć z naszymi pluszowymi Misiami.

W przyszłym roku na pewno zaprosimy do naszego przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólnie się będziemy uczyć i bawić, bo:

Czy to duży, czy to mały zawsze chętny do zabawy. Miś!”.

R.Ż.


Wycieczka do Kielc

Dnia 27.11.2019r. dzieci   z grupy II (średniaki) i III (starszaki) wybrały się na wycieczkę do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Dzieci obejrzały   uroczy i zabawny   spektakl   pt.   „O Rybaku i Złotej Rybce”, który   w dowcipny sposób pokazał losy biednego rybaka i jego chciwej żony. Bajka ta   przypomniała nam   o starej prawdzie, że chciwość nie popłaca. I o tym, że prawdziwą wartością w życiu nie są rzeczy materialne. Wprawdzie czasami łatwo je zdobyć, ale też szybko można je stracić. Przedszkolaki   były zafascynowane miejscem, w którym się znajdowały. Uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że przedstawienie bardzo podobało się dzieciom. Następnie pod kierunkiem przewodnika przedszkolaki   zwiedziły Muzeum Zabawek. Podziwiały kolekcję zabawek zarówno historycznych jak i współczesnych, obejrzały m.in.: misie i lalki z całego świata, zabawki ludowe, modele samochodów, samolotów, statków oraz makietę z kolejką elektryczną. Uczestniczyły również w warsztatach plastycznych, podczas których każde dziecko wykonało swoje ulubione zwierzątko. Dzieci wróciły do przedszkola zadowolone, pełne wrażeń   i z niecierpliwością   czekają na następną wycieczkę.

L.G


Kolejnym gościem, który włączył się do projektu czytelniczego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” realizowanego w naszej grupie była mama naszego wychowanka – pani Aleksandra Śmiałek -   Cieślak. Mama Wojtka jest lekarzem okulistą. Spotkanie   pani doktor z dziećmi rozpoczęło się od słodkiego poczęstunku, a następnie nasz miły gość przeczytał   przedszkolakom wiersz Juliana Tuwima pt. „Okulary”. Następnie pani doktor wyjaśniła dzieciom jak zbudowane jest oko ludzkie oraz jak należy dbać o wzrok.   Miłe spotkanie z naszym gościem zakończyło się sprawdzeniem wszystkim starszakom   wzroku.

L.G.

Przedszkole - do hymnu !

W naszym przedszkolu,   8 listopada   o godz. 1111   zabrzmiał   hymn Polski.  Wspólnym śpiewem   uczciliśmy Święto Niepodległości   w   ramach akcji   „Szkoła do hymnu”.


L.G.

Nasze przedszkole, a dokładnie grupa III (starszaki) przystąpiła do projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Jest to projekt, którego głównym celem jest rozwijanie czytelnictwa. Dzieci wraz z wychowawczyniami wybrały   grupową maskotkę – Misia, który w roku szkolnym 2019/2020 odbędzie czytelniczą podróż z przedszkolakami. Misiowi zostało nadane imię Julian. Miś będzie także wędrował po domach dzieci. Został wyposażony   w dzienniczek, w którym rodzice wpiszą tytuł utworu, który został przeczytany, a dzieci wykonają pamiątkowy rysunek i odrysują swoją rączkę.

W czwartek, 7 listopada w grupie starszaków gościła Pani Dyrektor Grażyna Wódz, która włączyła się do realizowanego w grupie III   projektu czytelniczego. Podczas spotkania przeczytała dzieciom fragment książki   pt. „Cukierku, ty łobuzie” Waldemara Cichonia.


L.G.

Wesołe zabawy z dynią

,,JAK PRZYJEMNIE I WESOŁO

KIEDY DYNIA KRĄŻY WKOŁO

DYNIA TU DYNIA, TAM

DYNIA KRĄŻY TU I TAM”

31 października główną rolę w przedszkolu grała dynia. Wszystkie dzieci spotkały się w sali grupy ,,Maluszków”. Zabawę rozpoczęła zabawa, w której podczas muzyki dzieci podawały sobie do rąk małą dynię. Dużo radości dzieciom sprawił slalom, w którym przedszkolaki turlały przed sobą dynię przy muzyce wolnej i szybkiej. W sali zrobiło się pomarańczowo i wesoło. To był dopiero dyniowy dzień!

Organizatorem i inicjatorem była p. Justyna Klimaszewska-Malik.Przedszkolaki poznają powiat skarżyski

W poniedziałek, 28 października grupę starszaków odwiedzili przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatywa Lokalna. Opowiedzieli dzieciom jakie ciekawe miejsca leżące na terenie powiatu skarżyskiego można zobaczyć i zwiedzić. Swoje ciekawe opowiadanie ilustrowali zdjęciami tych miejsc. Na zakończenie spotkania każde dziecko dostało mapkę powiatu, kolorowankę   oraz zaproszenie do wzięcia udziału   w konkursie plastycznym   pt. "Powiat skarżyski - moja Mała Ojczyzna".

Prace należy składać do dnia 22 listopada 2019 roku w biurze konkursu : ul. Paryska 232A/1 w Skarżysku - Kam. w godz. 09:30-15:30.L.G.

Pamiętajmy o tych, którzy odeszli …

W nawiązaniu do Świąt Zmarłych, w dniu 17.10.2019r. starszaki i średniaki odwiedziły mogiłę na Borze, gdzie leżą ciała 360 ofiar rozstrzelanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Wizyta w tak ważnym miejscu niesie ze sobą tradycję zapalenia zniczy, tak i w tym dniu dzieci zapaliły symboliczne światełka na mogile. Dzieci doskonale wiedziały jak należy się zachowywać w tym szczególnym miejscu.

Nasza wizyta w tym miejscu pokazała rzadko spotykaną u dzieci powagę i zamyślenie. W przedszkolu staramy się uczyć dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazać im, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci.

Dzień spaceru na Mogiłę przyniósł naszym wychowankom wiele refleksji i przemyśleń, którymi chętnie dzielili   się po powrocie do przedszkola.


L.G.

Policjanci z wizytą u "średniaków"

W dniu 08.10.2019r.   grupę średniaków odwiedzili panowie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku – Kamiennej.

Tematem spotkania było zapoznanie dzieci z zasadami ruchu drogowego oraz nauka bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Policjanci rozmawiali z dziećmi o zachowaniu bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych, wyjaśniali w których miejscach można przechodzić przez jezdnię, którą stroną drogi należy się poruszać, gdy nie ma chodnika oraz jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Policjanci przypomnieli dzieciom o numerach alarmowych do służb ratunkowych. Zwrócili też uwagę na bezpieczną jazdę rowerem, przypomnieli o potrzebie założenia kasku i ochraniaczy podczas jazdy jednośladem.

Średniaki otrzymały od gości drobne upominki. Dzieci dzieliły się także swoimi doświadczeniami, pokazały, że są odpowiedzialne   i wiedzą, jak należy zachować się na drodze i w najbliższym otoczeniu.

Serdecznie dziękujemy panom policjantom, że znaleźli czas na spotkanie z grupą średniaków.


L.G.

Owoce i warzywa surowe są smaczne i zdrowe

Każdy przedszkolak wie o tym, że owoce i   warzywa są bardzo zdrowe, smaczne i zawierają wiele witamin. Na zajęciach dzieci rozpoznawały owoce i warzywa za pomocą różnych zmysłów. Na początku rozpoznawały za pomocą dotyku. Określały ich   wielkość, kształt, a następnie podawały jego nazwę. Następnie z zamkniętymi oczami rozpoznawały owoce i warzywa po zapachu i smaku. Każde dziecko dostało kawałki owoców i po spróbowaniu wymieniało jego nazwę. Starszaki świetnie poradziły sobie z rozpoznaniem wszystkich owoców i warzyw.

         
                                        

 L.G.

29 września - Dzień Głośnego Czytania

30.09.2019r obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, jest świetną okazją by uświadomić dzieciom, tym starszym i tym młodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.

Przedszkolaki odwiedziła p. Renata Wrześniewska z uczniami klas młodszych. Zaprezentowali młodszym kolegom „Rzepkę” J. Tuwima. Podczas czytania dzieci mogły w formie animacyjno-czytelniczej przedstawić scenki z literatury dziecięcej.

Wśród zalet głośnego czytania należy wspomnieć choćby kilka: rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Dzieci chętnie słuchały zabawnej historii „Rzepki”.

       
                                        


L.G.

Jesień w przedszkolu

W grupie średniaków zapanował jesienny nastrój na dobre! Jest to bardzo wdzięczna i kolorowa pora roku, która przynosi nam wiele darów   sadu, ogrodu, parku, jak i lasu. Jest to idealna okazja, aby kształtować u dzieci prozdrowotne postawy. Poprzez różnego rodzaju gry i zabawy, piosenki i wierszyki, kolorowanki, średniaki uczyły się rozpoznawać i nazywać poszczególne warzywa, owoce i grzyby. Przedszkolaki wiedzą, że w darach jesieni z sadu i ogrodu znajdują się same witaminki.

Jesień przyniosła nam również wiatr, który strącił z drzewa piękne liście, a z nich dzieci zrobiły ogromne bukiety. Zabawy było co niemiara, kiedy liczyliśmy kasztany, szyszki i żołędzie.

Każdy dzień jest kolejnym krokiem do wyśmienitej zabawy.   Poznajemy się nawzajem i odkrywamy jak wspaniale jest być razem w przedszkolu.

       
L.G.

Policjanci z wizytą u starszaków

W czwartek, 26.09.2019r. do naszego przedszkola przybyli policjanci z   Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku – Kamiennej. Funkcjonariusze   opowiedzieli przedszkolakom,   czym zajmują się na co dzień. Następnie przypomnieli   dzieciom   zasady   ruchu drogowego oraz zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę.

Przedszkolaki chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez gości. Funkcjonariusze chwalili dzieci za ich bardzo dużą wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach oraz bezpiecznego podróżowania. Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali elementy odblaskowe.

                                               
                                        


L.G.

Dzień Kropki

Od 2011 roku, w dniu 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Co to takiego?   Wszystko zaczęło się od niezwykle popularnej książki "Kropka" Petera H. Reynoldsa, opowiadającej o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i wiary we własne umiejętności. Każdego roku miliony dzieci bierze udział w licznych aktywnościach, których celem jest odkrywanie talentów i wspieranie kreatywności.

Starszaki z naszego przedszkola Międzynarodowy Dzień Kropki   obchodziły   13 września. Dzieci w czasie zajęć opowiedziały  o swoich mocnych stronach,   zainteresowaniach, talentach i   stworzyły "kropkowe" dzieła.  

                                              
L.G.

"Dzień Otwarty" w przedszkolu

        W dniu 13 czerwca 2019r. w naszym przedszkolu odbył się DZIEŃ OTWARTY pod hasłem „Z TRÓJECZKĄ NA ŁĄCE I W LESIE”. W tym czasie przyszłe przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami miały możliwość zobaczyć z bliska, jak wygląda nasze przedszkole.

         Dzieci mogły przeżywać wspólne zabawy ruchowe z rówieśnikami na świeżym powietrzu, mogły pokazać swój talent plastyczny lub potańczyć ze starszymi kolegami i koleżankami. Wszystko to zostało przygotowane przez panie wychowawczynie z poszczególnych grup wiekowych.

         Było nam bardzo miło gościć wszystkie dzieci oraz rodziców. Mamy również nadzieję, że miłe wspomnienia wesołych zabaw, pozostaną w ich pamięci do września, gdy wrócą do nas jako przedszkolaki.

                                               
                                               


Przedszkolaki z wizytą u strażaków

Dzieci z grupy II, 6 czerwca 2019r. wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku – Kamiennej. W siedzibie straży dzieci zostały przywitane przez wszystkich pełniących dyżur strażaków. Na początku strażacy zaprezentowali pomieszczenie Powiatowego Stanowiska Kierowania, w którym dyżurny przyjmuje zgłoszenia na telefon alarmowy 998 i dysponuje jednostki straży pożarnej do działań. Następnie obejrzały sale do szkoleń i inne ciekawe pomieszczenia w komendzie. Dzieci miały również możliwość zobaczenia między innymi: sprzętu i wyposażenia samochodu gaśniczego oraz ratownictwa technicznego, pokazów wspinania po drabinie hakowej na trzecie piętro wspinalni, która jest konkurencją sportu pożarniczego. Wielką atrakcją  dla dzieci była możliwość przymierzania elementów stroju strażaków, wejście do wozów strażackich  oraz próba „gaszenia” fikcyjnego pożaru. Jak zwykle największą atrakcją była możliwość zobaczenia jak strażacy podczas alarmu zjeżdżają po ześlizgu i wyjeżdżają do akcji.

Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka,  jakim sprzętem posługują się strażacy, jak zachować się w czasie pożaru oraz wzbogaciły swoją   wiedzę   na temat bezpiecznego zachowania się w domu   i w przedszkolu a także jaki jest numer alarmowy. Na koniec przedszkolaki podziękowały i wręczyły gospodarzom  własnoręcznie wykonany rysunek wozu strażackiego.
Wycieczka do Kielc i Chęcin

W piątek, 31 maja 2019r. dzieci z grupy II (średniaki) wybrały się na wycieczkę do Kielc i Chęcin.

Punktualnie o godz. 745 w dobrych humorach wyruszyliśmy w drogę. Podróż minęła bardzo szybko. Kielce powitały nas piękną, słoneczną pogodą.   Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”. Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie pt. „Pięciu Nieudanych”. Wizyta w  teatrze wzbudziła wiele pozytywnych emocji w dzieciach, o czym świadczyły ich uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu. Następnie poszliśmy do „Manufaktury słodyczy”. W trakcie warsztatów miłe panie pokazały i objaśniły nam niezmieniony od wieków ręczny sposób tworzenia wyrobów z karmelu. Na zakończenie wszystkie dzieci zrobiły swojego własnego lizaka.

Warsztaty te to wspaniałe połączenie nauki i zabawy. Ostatnim punktem naszej wycieczki był piknik obok Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Tam czekała nas miła niespodzianka, ponieważ obok Centrum Nauki trwał festyn z okazji Dnia Dziecka. Przedszkolaki spotkały   się z policjantami, obserwowały pokaz tresury psa policyjnego, obejrzały pokaz pierwszej pomocy, sprawdziły swoją sprawność fizyczną na torze przeszkód przygotowanym przez zawodniczki Akademii Piłki Ręcznej z Kielc. Dzieci świetnie też bawiły się na placu zabaw. Kanapki zjedzone na świeżym powietrzu również smakowały znakomicie. Po dniu pełnym wrażeń, troszeczkę zmęczeni, ale z radością   na twarzach   wróciliśmy do domu.