Zespół Placówek Oświatowych w Skarżysku - Kamiennej

"Szkoła przyjazna dla ucznia,

pozwalająca mu odkrywać swoje zainteresowania,

zdolności i odnosić sukcesy"

Pamiętajmy o tych, którzy odeszli …

W nawiązaniu do Świąt Zmarłych, w dniu 17.10.2019r. starszaki i średniaki odwiedziły mogiłę na Borze, gdzie leżą ciała 360 ofiar rozstrzelanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Wizyta w tak ważnym miejscu niesie ze sobą tradycję zapalenia zniczy, tak i w tym dniu dzieci zapaliły symboliczne światełka na mogile. Dzieci doskonale wiedziały jak należy się zachowywać w tym szczególnym miejscu.

Nasza wizyta w tym miejscu pokazała rzadko spotykaną u dzieci powagę i zamyślenie. W przedszkolu staramy się uczyć dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazać im, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci.

Dzień spaceru na Mogiłę przyniósł naszym wychowankom wiele refleksji i przemyśleń, którymi chętnie dzielili   się po powrocie do przedszkola.


L.G.

Policjanci z wizytą u "średniaków"

W dniu 08.10.2019r.   grupę średniaków odwiedzili panowie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku – Kamiennej.

Tematem spotkania było zapoznanie dzieci z zasadami ruchu drogowego oraz nauka bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Policjanci rozmawiali z dziećmi o zachowaniu bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych, wyjaśniali w których miejscach można przechodzić przez jezdnię, którą stroną drogi należy się poruszać, gdy nie ma chodnika oraz jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Policjanci przypomnieli dzieciom o numerach alarmowych do służb ratunkowych. Zwrócili też uwagę na bezpieczną jazdę rowerem, przypomnieli o potrzebie założenia kasku i ochraniaczy podczas jazdy jednośladem.

Średniaki otrzymały od gości drobne upominki. Dzieci dzieliły się także swoimi doświadczeniami, pokazały, że są odpowiedzialne   i wiedzą, jak należy zachować się na drodze i w najbliższym otoczeniu.

Serdecznie dziękujemy panom policjantom, że znaleźli czas na spotkanie z grupą średniaków.


L.G.

Owoce i warzywa surowe są smaczne i zdrowe

Każdy przedszkolak wie o tym, że owoce i   warzywa są bardzo zdrowe, smaczne i zawierają wiele witamin. Na zajęciach dzieci rozpoznawały owoce i warzywa za pomocą różnych zmysłów. Na początku rozpoznawały za pomocą dotyku. Określały ich   wielkość, kształt, a następnie podawały jego nazwę. Następnie z zamkniętymi oczami rozpoznawały owoce i warzywa po zapachu i smaku. Każde dziecko dostało kawałki owoców i po spróbowaniu wymieniało jego nazwę. Starszaki świetnie poradziły sobie z rozpoznaniem wszystkich owoców i warzyw.

         
                                        

01.10.2019r. L.G.

29 września - Dzień Głośnego Czytania

30.09.2019r obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, jest świetną okazją by uświadomić dzieciom, tym starszym i tym młodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.

Przedszkolaki odwiedziła p. Renata Wrześniewska z uczniami klas młodszych. Zaprezentowali młodszym kolegom „Rzepkę” J. Tuwima. Podczas czytania dzieci mogły w formie animacyjno-czytelniczej przedstawić scenki z literatury dziecięcej.

Wśród zalet głośnego czytania należy wspomnieć choćby kilka: rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Dzieci chętnie słuchały zabawnej historii „Rzepki”.

       
                                        


L.G.

Jesień w przedszkolu

W grupie średniaków zapanował jesienny nastrój na dobre! Jest to bardzo wdzięczna i kolorowa pora roku, która przynosi nam wiele darów   sadu, ogrodu, parku, jak i lasu. Jest to idealna okazja, aby kształtować u dzieci prozdrowotne postawy. Poprzez różnego rodzaju gry i zabawy, piosenki i wierszyki, kolorowanki, średniaki uczyły się rozpoznawać i nazywać poszczególne warzywa, owoce i grzyby. Przedszkolaki wiedzą, że w darach jesieni z sadu i ogrodu znajdują się same witaminki.

Jesień przyniosła nam również wiatr, który strącił z drzewa piękne liście, a z nich dzieci zrobiły ogromne bukiety. Zabawy było co niemiara, kiedy liczyliśmy kasztany, szyszki i żołędzie.

Każdy dzień jest kolejnym krokiem do wyśmienitej zabawy.   Poznajemy się nawzajem i odkrywamy jak wspaniale jest być razem w przedszkolu.

       
L.G.

Policjanci z wizytą u starszaków

W czwartek, 26.09.2019r. do naszego przedszkola przybyli policjanci z   Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku – Kamiennej. Funkcjonariusze   opowiedzieli przedszkolakom,   czym zajmują się na co dzień. Następnie przypomnieli   dzieciom   zasady   ruchu drogowego oraz zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę.

Przedszkolaki chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez gości. Funkcjonariusze chwalili dzieci za ich bardzo dużą wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach oraz bezpiecznego podróżowania. Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali elementy odblaskowe.

                                               
                                        


L.G.

Dzień Kropki

Od 2011 roku, w dniu 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Co to takiego?   Wszystko zaczęło się od niezwykle popularnej książki "Kropka" Petera H. Reynoldsa, opowiadającej o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i wiary we własne umiejętności. Każdego roku miliony dzieci bierze udział w licznych aktywnościach, których celem jest odkrywanie talentów i wspieranie kreatywności.

Starszaki z naszego przedszkola Międzynarodowy Dzień Kropki   obchodziły   13 września. Dzieci w czasie zajęć opowiedziały  o swoich mocnych stronach,   zainteresowaniach, talentach i   stworzyły "kropkowe" dzieła.  

                                              
L.G.

"Dzień Otwarty" w przedszkolu

        W dniu 13 czerwca 2019r. w naszym przedszkolu odbył się DZIEŃ OTWARTY pod hasłem „Z TRÓJECZKĄ NA ŁĄCE I W LESIE”. W tym czasie przyszłe przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami miały możliwość zobaczyć z bliska, jak wygląda nasze przedszkole.

         Dzieci mogły przeżywać wspólne zabawy ruchowe z rówieśnikami na świeżym powietrzu, mogły pokazać swój talent plastyczny lub potańczyć ze starszymi kolegami i koleżankami. Wszystko to zostało przygotowane przez panie wychowawczynie z poszczególnych grup wiekowych.

         Było nam bardzo miło gościć wszystkie dzieci oraz rodziców. Mamy również nadzieję, że miłe wspomnienia wesołych zabaw, pozostaną w ich pamięci do września, gdy wrócą do nas jako przedszkolaki.

                                               
                                               

Przedszkolaki z wizytą u strażaków

Dzieci z grupy II, 6 czerwca 2019r. wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku – Kamiennej. W siedzibie straży dzieci zostały przywitane przez wszystkich pełniących dyżur strażaków. Na początku strażacy zaprezentowali pomieszczenie Powiatowego Stanowiska Kierowania, w którym dyżurny przyjmuje zgłoszenia na telefon alarmowy 998 i dysponuje jednostki straży pożarnej do działań. Następnie obejrzały sale do szkoleń i inne ciekawe pomieszczenia w komendzie. Dzieci miały również możliwość zobaczenia między innymi: sprzętu i wyposażenia samochodu gaśniczego oraz ratownictwa technicznego, pokazów wspinania po drabinie hakowej na trzecie piętro wspinalni, która jest konkurencją sportu pożarniczego. Wielką atrakcją  dla dzieci była możliwość przymierzania elementów stroju strażaków, wejście do wozów strażackich  oraz próba „gaszenia” fikcyjnego pożaru. Jak zwykle największą atrakcją była możliwość zobaczenia jak strażacy podczas alarmu zjeżdżają po ześlizgu i wyjeżdżają do akcji.

Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka,  jakim sprzętem posługują się strażacy, jak zachować się w czasie pożaru oraz wzbogaciły swoją   wiedzę   na temat bezpiecznego zachowania się w domu   i w przedszkolu a także jaki jest numer alarmowy. Na koniec przedszkolaki podziękowały i wręczyły gospodarzom  własnoręcznie wykonany rysunek wozu strażackiego.Wycieczka do Kielc i Chęcin

W piątek, 31 maja 2019r. dzieci z grupy II (średniaki) wybrały się na wycieczkę do Kielc i Chęcin.

Punktualnie o godz. 745 w dobrych humorach wyruszyliśmy w drogę. Podróż minęła bardzo szybko. Kielce powitały nas piękną, słoneczną pogodą.   Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”. Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie pt. „Pięciu Nieudanych”. Wizyta w  teatrze wzbudziła wiele pozytywnych emocji w dzieciach, o czym świadczyły ich uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu. Następnie poszliśmy do „Manufaktury słodyczy”. W trakcie warsztatów miłe panie pokazały i objaśniły nam niezmieniony od wieków ręczny sposób tworzenia wyrobów z karmelu. Na zakończenie wszystkie dzieci zrobiły swojego własnego lizaka.

Warsztaty te to wspaniałe połączenie nauki i zabawy. Ostatnim punktem naszej wycieczki był piknik obok Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Tam czekała nas miła niespodzianka, ponieważ obok Centrum Nauki trwał festyn z okazji Dnia Dziecka. Przedszkolaki spotkały   się z policjantami, obserwowały pokaz tresury psa policyjnego, obejrzały pokaz pierwszej pomocy, sprawdziły swoją sprawność fizyczną na torze przeszkód przygotowanym przez zawodniczki Akademii Piłki Ręcznej z Kielc. Dzieci świetnie też bawiły się na placu zabaw. Kanapki zjedzone na świeżym powietrzu również smakowały znakomicie. Po dniu pełnym wrażeń, troszeczkę zmęczeni, ale z radością   na twarzach   wróciliśmy do domu.