Zespół Placówek Oświatowych w Skarżysku - Kamiennej

"Szkoła przyjazna dla ucznia,

pozwalająca mu odkrywać swoje zainteresowania,

zdolności i odnosić sukcesy"


Od dnia 7 maja 2020 roku każda klasa młodsza otrzymała swoją stroniczkę, na której będą zamieszczane aktualności "rodzinne"

Na tej stronie będą zamieszczane newsy ogólneKonkurs profilaktyczny Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku - Kamiennej: "Bezpieczne Wakacje 2020"

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I - III szkół podstawowych


REGULAMIN

Zdalnie czyli jak ? Ciekawie, kreatywnie, inspirująco…

Planowanie i realizacja nauczania zdalnego najmłodszych uczniów klasy I-III   przebiega – z racji wieku uczniów i uczennic oraz konieczności zaangażowania rodziców – w odmienny sposób niż to ma miejsce w przypadku uczniów klas starszych.

Czas kwarantanny to dobra okazja, by przećwiczyć się, dziecko i rodzica w  edukacji bez podręcznika  (lub w minimalnym zakresie z podręcznikiem) i zachęcić do eksplorowania we własnym pokoju, doświadczania w kuchni, generowania własnych pomysłów i  wyzwań.

Co można zaproponować? Angażujące zabawy konstruktorskie (ed. techniczna), eksperymenty i hodowle (ed. przyrodnicza), zbieranie słownictwa po polsku i angielsku (ed. polonistyczna i język angielski), mierzenie, ważenie, czytanie przepisów w kuchni (ed. matematyczna i polonistyczna), budowanie z klocków o określonej liczbie (ed. matematyczna), dzień z zegarkiem w ręku, polowanie na figury (ed. matematyczna), tworzenie gry – od planszy po pionki i instrukcję (ed. polonistyczna, matematyczna, techniczna) i rozegranie jej z domownikami (ed. społeczna)  itp. Zadania, od których trudno dziecko oderwać i nie jest to komputer ???? .

Nauka w domu to okazja, by dawać dzieciom niesztampowe, zindywidualizowane zadania. Takie zadania, które każde dziecko zrobi na własny sposób i zrobi je bardzo chętnie, bo będą zgodne z jego zainteresowaniami. Projekt według pomysłu dziecka jest właśnie takim zadaniem, od którego trudno dziecko oderwać. Postanowiłam zaproponować drugoklasistom, by sami wymyślili, zaplanowali i przeprowadzili projekt. Do tej pory robiliśmy w klasie mini projekty jednodniowe i dzieci wiedzą jak wygląda taka praca. Byłam   bardzo ciekawa, jak dzieci podejdą do tematu.

Zobaczcie sami: J ))


Renata Pela

/wychowawca online ;) /

 

Pasowanie na Czytelnika uczniów klasy I

Miniony piątek był dla uczniów klasy I wyjątkowy. Stali się bowiem prawdziwymi Czytelnikami!

Pani bibliotekarka – Renata Wrześniewska, wprowadziła dzieci w fantastyczny świat książek. Opowiedziała o swojej pracy, przygotowała krzyżówkę tematyczną oraz zadania do wykonania. Poza tym każdy uczeń mógł po raz pierwszy wypożyczyć swoją ulubioną książkę. Wizyta w bibliotece sprawiła uczniom klasy I wiele radości. Miejmy nadzieję, że będą stałymi bywalcami naszej biblioteki.  

K. Dulęba


Coraz bliżej Święta...

W dniu 20 grudnia 2019 roku w naszej  szkole  zorganizowane zostały warsztaty plastyczne dla dzieci z klas młodszych . Celem warsztatów było wykonanie  ozdób choinkowych.
Uczniowie  z zapałem wykonywali piękne świąteczne zdobienia, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Był to naprawdę mile spędzony czas, podczas którego dzieci  wspólnie pracowały, jednocześnie świetnie się bawiąc. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę. Coraz bliżej Święta.... ????????????????????????????????

R.Pela„Wielkie Pierniczenie” w 2A


Święta Bożego Narodzenia to czas pachnący choinką, pysznymi potrawami, ciastami i piernikami. Pierniki w naszym kraju pojawiły się w XIII lub XIV wieku i znane były pod nazwą miodownik, a było to ciasto chlebowe na bazie mąki i miodu. Ciasto leżakowało wówczas przez lata w piwnicach aby dojrzewało. Kiedyś przygotowywanie piernikowego ciasta zajmowało wiele czasu i wyrabiano je tylko raz w roku (zimą), a następnie zamykano w piwnicy na 12 miesięcy i przed kolejnymi bożonarodzeniowymi świętami kończono przyrządzanie ciasta: wyciskano z niego różne kształty za pomocą specjalnych foremek. Zwyczaj pieczenia i dekorowania świątecznych pierników powoli wraca do naszych domów, w którym chętnie uczestniczy cała rodzina, a w szczególności dzieci dla których jest to ciekawa zabawa i okazja do spędzenia czasu razem z rodzicami.

Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem - 18 grudnia 2019 r. w klasie 2a zapachniało piernikami. Przy dźwiękach kolęd spotkali się rodzice i dzieci i „wspólnie pierniczyli”. Wszyscy świetnie  sobie poradzili, wykazując się umiejętnościami plastycznymi i niebanalnymi pomysłami na dekorację pierników. Pięknie ozdobione pierniki  w domu niewątpliwie wywołają ciepły uśmiech podczas świąt .

R.Pela


Młodzi szachiści

Gra, w szachy cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Organizowane na terenie miasta turnieje i konkursy szachowe zachęcają dzieci do udziału, a jednocześnie   stają się alternatywną formą spędzania wolnego czasu. „Mój pierwszy turniej szachowy”, pod takim hasłem SP nr 8 im. Stefana Żeromskiego, w dn.05.12.2019r. zorganizowała turniej szachowy dla uczniów klas I-III do, którego włączyli się również uczniowie z SP 2 im. Orła Białego. Szkołę reprezentowali uczniowie z klas drugiej i trzeciej: Lena Majcher - kl. II,   Zofia Zbytek - kl. II, Eliza Perkosz - kl. II, Maja Durlik - kl.III, Maja Ozięmbłowska - kl. III, Łukasz Świtek - kl. III, Michał Przyłożyński - kl. III, Aleks Hałaczkiewicz - kl. III, Jakub Lisowski - kl. III. System rozgrywek przebiegał w pięciu partiach po 10 minut. Przez cały czas towarzyszyły uczestnikom niesamowite emocje i wrażenia. Radość była jeszcze większa po ogłoszeniu wyników, bowiem usłyszeliśmy, że najlepszym szachistą wśród klas trzecich okazał się nasz uczeń Jakub Lisowski. W klasyfikacji szkół zajęliśmy miejsce III. Wszyscy uczniowie z rąk organizatorów otrzymali pamiątkowe medale oraz słodkie upominki.

G. Barszcz


Co słychać u Pierwszoklasistów z naszej „Dwójki”?

W ostatnim czasie działo się bardzo wiele. Każdy tydzień niósł za sobą wiele nowych wiadomości, doświadczeń i przeżyć. Minione tygodnie obfitowały także w ciekawe wydarzenia szkolne, w których mali żacy także brali udział.

Listopad to miesiąc zadumy i refleksji. Uczniowie klas młodszych wybrali się na pobliską Mogiłę, by uczcić poległych w mieszkańców naszego miasta w czasie II wojny światowej. Poza tym braliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Do hymnu”. Pięknie, z godnością i powagą prezentowaliśmy się w czasie wspólnego śpiewania hymnu dnia 11. 11 o godzinie 11.11.

Podczas Szkolnego Święta Dyni z ciekawością i ze smakiem próbowaliśmy przetworów z różnych warzyw i owoców. Włączyliśmy się także do podsumowania projektu ekologicznego, przygotowując stół ze zdrową żywnością. Wykonywaliśmy także fantastyczne rzeczy ze śmieci, biorąc tym samym udział w konkursie pt. „Coś z niczego”. 20 listopada wraz z całą społecznością szkolną wzięliśmy udział w Światowym Dniu Praw Dziecka. Wraz z Panią Renatą Wrześniewską – pracownikiem szkolnej biblioteki, bawiliśmy się wesoło świętując Dzień Pluszowego Misia. Poza tymi wszystkimi wydarzeniami pilnie się uczyliśmy. Do nauki matematyki wykorzystywaliśmy pieniądze i odgrywaliśmy scenki. Poznawaliśmy także świat ptaków i dowiadywaliśmy się, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Uczyliśmy się także o właściwościach wody, robiąc różne doświadczenia.

Grudzień to czas szczególny, podczas którego przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia. My już zaczęliśmy robić świąteczne dekoracje. Wszystko już gotowe na przyjście Świętego Mikołaja…

GALERIA

K. Dulęba

Ognisko integracyjne uczniów klasy I

Dzień Chłopaka to jedno z pierwszych wydarzeń rozpoczynających każdy rok szkolny. Uczniowie klasy I wraz z rodzicami i wychowawczynią - panią Katarzyną Dulębą, postanowili ten dzień spędzić wspólnie i aktywnie. To świetna okazja, by lepiej się poznać. Uroki pobliskich lasów, zwłaszcza, że piękna pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu. Blask ogniska wprowadzał ciepłą atmosferę, zachęcającą do wspólnych rozmów. Po posileniu się pyszną, pieczoną kiełbaską z ogniska, urządziliśmy zawody sportowe. Rodzice bardzo chętnie włączyli się do wspólnej zabawy. Była to fantastyczna inicjatywa i miejmy nadzieję, że nie ostatnia...

K. DulębaOcenianie

Ostatnio usłyszałam od pewnej nauczycielki, że dzieci lubią oceny. Naprawdę? A my, dorośli lubimy być oceniani? Czy aby na pewno chcielibyśmy, aby za naszą pracę wystawiano nam oceny w skali 1- 6? Czy zdalibyśmy do kolejnej klasy? Czy dostalibyśmy awans?
Długo się nad tym zastanawiałam… Rozpoczynając pracę we wrześniu z  1 klasą pomyślałam o tym, że potrzebują czegoś więcej niż tylko stopnia. Zaczęłam od dołączania komentarzy. Spodobało się to i mnie, i moim uczniom. Wiedzieli co robią dobrze, a nad czym muszą popracować. Wtedy właśnie zapisałam się na kurs OK, czyli ocenianie kształtujące. Świetne wsparcie praktyków pozwala mi na to, że czuję się pewnie w tym, co robię. Mam kontakt z innymi nauczycielami, którzy pracują tak jak ja, dając uczniom szanse rozwijania się bez stopni.
        Czym zastępuję oceny? Informacją zwrotną – pisemną, ale czasami także ustną. Przejście ze stopni wcale nie jest łatwe. Trzeba się tego nauczyć i chcieć.  A jak się chce to wszystko się da! Jak wygląda informacja zwrotna? Należy zacząć od tego, aby poinformować uczniów o kryteriach sukcesu, czyli o tym, co będzie się działo na lekcji. Lekcję zaczynam od podania tematu, głównego celu oraz kryteriów sukcesu, inaczej NaCoBeZu (Na co będę zwracać uwagę). Informacja zwrotna ma pomóc uczniowi w uczeniu się. Dlatego dzięki niej uczeń powinien dowiedzieć się o tym, co zrobił dobrze, co i w jaki sposób powinien poprawić oraz jakie są wskazówki do dalszej pracy. To tylko niewielka część działań i zasad związanych z OK.
Najważniejsza jest po prostu chęć zmiany. Poznanie różnych możliwości zmian. Podjęcie decyzji, co chcę zmienić i jak to zrobię.
Działajcie! Dajcie uczniom i sobie jeszcze więcej satysfakcji!  Jak oceniacie? Chcecie coś zmienić?

Renata Pela

Projekt edukacyjny "Teatr"

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym   charakteryzuje naturalna potrzeba wyrażania siebie poprzez różne formy  ekspresji: mowa, ruch, gest, rysunek, śpiew. Potrzeba aktywności i naturalna ciekawość skłaniają dziecko do badania otaczającego świata i poznawania go poprzez   działanie. „Świat na scenie” -   to temat projektu edukacyjnego, który realizowali uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Skarżysku – Kamiennej pod kierunkiem wychowawczyni p. Renaty Peli. Projekt realizowany był   w terminie od 26.11.2018r. do 07.12.2018r. Ze względu na duże zainteresowanie ze strony dzieci tematyką projektu oraz niedostateczne wyczerpanie interesujących je zagadnień, realizacja projektu została przedłużona. Zorganizowana została bowiem wycieczka edukacyjna do Filharmonii Kieleckiej na koncert.

Celem przeprowadzonego projektu było wyposażenie dzieci w podstawową wiedzę o teatrze, poszerzenie zasobu słownictwa o nowe pojęcia z nim związane. Poznawali różnorodne znaki teatru, specyfikę pracy ludzi związanych z teatrem np. scenografów, kostiumologów, charakteryzatorów, akustyków, reżyserów teatralnych. Uczyli się reguł wykonania afisza teatralnego. Gromadzili terminologię związaną z tą dziedziną sztuki i objaśniali jej znaczenie w opracowanym i wydanym „Słowniczku terminów teatralnych”.
W trakcie projektu uczniowie   nabywali również umiejętności poprawnej wymowy, modulowania głosem, panowania nad jego intonacją. Dzieci  zamieniały się w aktorów, prezentowały się w scenkach dramowych i pantomimicznych. Występując przed swoją grupą uczyły się pokonywać tremę przed szerszą publicznością, a także wzmacniały wiarę we własne siły i możliwości. Każde z nich miało możliwość przeżywania, zrozumienia swoich i cudzych  emocji, wyzwalania twórczej ekspresji, rozwijania wyobraźni.

Realizując projekt dzieci uczyły się współpracować w grupie, poznały trudną sztukę szukania kompromisu   i brania odpowiedzialności  za efekt końcowy swoich działań. Musiały działać i bawić się w różny sposób: wypowiadać się, przyswajać na pamięć tekst, recytować, śpiewać, tworzyć z różnorodnych materiałów elementy stroju, występować na forum grupy.

Projekt pozwolił dzieciom nieśmiałym otworzyć się na nowe doświadczenia, natomiast dzieciom wykazującym zdolności artystyczne zaprezentować swoje umiejętności    i pomysły szerszej publiczności.  

Podsumowaniem idei było stworzenie wystawy zdjęć dzieci z zabaw teatralnych oraz ich wytworów: kukiełek, masek, galerii cieni.

Ponadto uczniowie klasy 1a zaprezentowali zdobytą wiedzę oraz swoje umiejętności aktorskie podczas przedstawienia pt. „Trzy małe świnki”, które zostało zaprezentowane wychowankom przedszkola i szkoły. Przedstawienie bardzo się podobało, o czym świadczyły   przejęte buzie, zwłaszcza najmłodszej widowni i gromkie brawa. Trud włożony w przygotowanie projektu, godziny żmudnych prób nie poszły na marne. Utwierdziły projektowiczów w przekonaniu, że : „Chcieć to móc” .

                                                                            Materiał własny – Renata Pela

Galeria

PIERWSZAK 2018 - Gala Oskarowa w "Dwójce"

Wtorek, 30   października , był wyjątkowym dniem dla tegorocznych pierwszoklasistów   z Zespołu Placówek Oświatowych, Szkoły Podstawowej nr 2   w Skarżysku – Kamiennej. Tego właśnie dnia mieli Pasowanie na Ucznia   i oficjalnie dołączyli do społeczności szkolnej. 

W tej ważnej chwili pierwszakom   towarzyszyli ich rodzice, członkowie rodzin oraz przedstawiciele społeczności szkolnej.

Uroczystość zaszczycili   obecnością prezydent miasta – Konrad Kronig oraz zastępca prezydenta – Krzysztof Myszka. W krótkim wystąpieniu dyrektor szkoły Grażyna Wódz powitała zgromadzonych, podkreśliła   niezwykle ważną rolę rodziców w dopełnianiu edukacji szkolnej. Pierwszakom życzyła   samych miłych chwil spędzonych w szkole, którą można porównać do podróży przez poszczególne klasy i zarazem kolejne etapy edukacji. 

Tym razem uroczystość pasowania przebiegała nieco inaczej. Zaproszeni goście obejrzeli   film z udziałem pierwszoklasistów. Po burzy oklasków,   Pierwszaki w odświętnych strojach,   popisali się talentem scenicznym, krocząc po „czerwonym dywanie”. Pięknie zaśpiewane piosenki, a także przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej, to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie   ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Grażyna Wódz   dokonała symbolicznego pasowania na ucznia.

Następnie Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego życzyła sukcesów w nauce oraz zapewniała o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią.
Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, zorganizowali „słodkie” przyjęcie.

                                                                             Ten dzień na długo zostanie Pierwszakom w pamięci

Galeria