Zespół Placówek Oświatowych w Skarżysku - Kamiennej

"Szkoła przyjazna dla ucznia,

pozwalająca mu odkrywać swoje zainteresowania,

zdolności i odnosić sukcesy"


"Szkoła Pamięta" - podsumowanie


"Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2019" - zbliżamy się do finału

Zgodnie z harmonogramem akcji, 14 listopada odbyło się spotkanie uczniów klas IV, V i VI z, funkcjonariuszami KPP w Skarżysku - Kamiennej.  Goście w ciekawy i przystępny sposób przybliżyli uczniom pojęcia cyberprzemocy i stalkingu. Mówili też o środkach bezpieczeństwa, jakie każdy Internauta powinien stosować podczas korzystania z sieci oraz o zagrożeniach, jakie mogą wyniknąć z ich zaniedbania. Przestrzegali również przed głupimi żartami typu fałszywy alarm, wskazując na duże możliwości wykrycia sprawców i wysokie kary, które grożą za takie "dowcipy". Mamy nadzieję, że ta lekcja zostanie zapamiętana na zawsze ;)


S. Kubasiewicz


 


„Z Pieśnią do Niepodległej”

13 listopada 2019 roku   w Miejskim Centrum Kultury odbyły się eliminacje do Koncertu Finałowego   XII   Skarżyskiego Przeglądu   Pieśni   Patriotycznej „Z Pieśnią   do   Niepodległej". Jak co roku, organizatorami przeglądu są:  Miejskie Centrum Kultury im. Leopolda Staffa, Referat Edukacji Urzędu Miasta w Skarżysku – Kamiennej, współorganizatorem – Państwowa Szkoła Muzyczna I-go stopnia  im. Zygmunta Noskowskiego w Skarżysku – Kamiennej.   Natomiast honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Skarżyska – Kamiennej – Konrad Krönig oraz Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Kielcach. 

Celem   tego konkursu jest popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznej   wśród   dzieci i młodzieży, kultywowanie tradycji i postaw patriotycznych oraz prezentacja dorobku artystycznego poszczególnych placówek i instytucji.  

Naszą szkołę w kategorii klas II-IV reprezentowały uczennice klasy 2a: Maria Obara (wykonała piosenkę „Jedenasty listopada”) oraz Zofia Zbytek (zaprezentowała piosenkę „Jesteśmy stąd” i otrzymała nominację do Koncertu Finałowego). Solistki przygotowała pani Elżbieta Herman.

W kategorii klas starszych i Open z piosenkami „Zanim padnie strzał” oraz „Walczyk” wystąpiła Oliwia Jarosz z kl.8a , która również została zaproszona do udziału w   Gali Finałowej. Uczennicę przygotowała pani Ewa Kopeć.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!E. Herman


 


Narodowe Święto Niepodległości

Poczet Sztandarowy naszej szkoły wziął udział w powiatowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które miały miejsce 11 listopada 2019 roku na Skwerze Niepodległości pod Pomnikiem Bojowników o Wolność i Niepodległość.12 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość uświetnił występ uczniów klas III, VI, VII i VIII,   przygotowany przez panią Elżbietę Herman, we współpracy z panią Grażyną Gładyś.

Zaszczycili nas swoją obecnością przyjaciele naszej szkoły, przedstawiciele Kręgu Instruktorskiego „Łysica”: pani Maria Wrzeszczewicz oraz państwo Jadwiga i Stefan Jurzyńscy – bohaterowie walki o naszą niepodległość.

Wystąpienie pani Marii – druhny „Isi” i pana Stefana było dla uczniów i pracowników szkoły prawdziwą lekcją historii. Serdecznie dziękujemy naszym gościom.
G. Gładyś


Szkoła - do hymnu !

Dzisiaj, tj. 8 listopada 2019r. cała społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły odśpiewali najpiękniejsza pieśń narodu polskiego – hymn narodowy. Podczas tego wydarzenia patriotycznego panował uroczysty i   podniosły nastrój. Po odśpiewaniu 4 zwrotek hymnu,   dyrektor szkoły – pani   Grażyna Wódz, zaprosiła   wszystkich   uczniów i nauczycieli do udziału w miejskich obchodach Święta Niepodległości.   

Elżbieta Herman


Spotkanie z funkcjonariuszami Policji oraz pracownikami Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej (Projekt "Szybuj Bezpiecznie w Internetowej Chmurze" 2019)

W ramach realizacji projektu "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze" w naszej szkole zaplanowano cykl spotkań z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku - Kamiennej.

7.11.2019r. odbyło się pierwsze spotkanie z funkcjonariuszami KPP z uczniami klasy 7 i 8. Tematem była   cyberprzemoc, cyberzagrożenia oraz   odpowiedzialność karna nieletnich.  Funkcjonariusze przybliżyli uczniom zagadnienia związane z mądrym i bezpiecznym korzystaniem z sieci oraz uświadomili konsekwencje prawne w przypadku ich nieprzestrzegania. W czasie spotkania przypomniano o skutkach nieprzemyślanych zachowań: umieszczanie bez pozwolenia wizerunku innych ludzi, lub wpisywania obraźliwych słów czy uwag. Drugie spotkanie z przedstawicielami policji dla klas 4, 5 i 6 zaplanowano na 14.11.2019 r.

Dodatkowo tego samego dnia odbyły się kolejne zajęcia edukacyjne dla uczniów z zakresu edukacji filmowej prowadzone przez pracownika Powiatowej   Biblioteki Pedagogicznej na temat zagrożeń w sieci. Tematem spotkań były: „Zasady w sieci” ( zajęcia w klasie 4) oraz „Jak młodzież korzysta z nowych mediów” (zajęcia w klasie 7 i 8). Wcześniej, w październiku,  uczniowie klas starszych   uczestniczyli w zajęciach pt. „Hejt internetowy”.

Prelekcje gości poprzedziły lekcje wychowawcze mające na celu upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z zasobów Internetu, kształtowanie właściwych postaw wobec mowy nienawiści, dyskryminacji i łamania praw dziecka.

E. KopećOLIWIA JAROSZ LAUREATKĄ I MIEJSCA VI POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO   „BYĆ ZWYCIĘŻONYM I NIE ULEC – TO ZWYCIĘSTWO”

W środę, 6 listopada w   Szkole Podstawowej nr 5 im Jana Pawła II w Skarżysku-Kamiennej odbył się VI Powiatowy Konkurs Recytatorski „Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo”. Organizatorami konkursu byli: Powiat Skarżyski, Stowarzyszenie LGD „Cicha Sława” i Zespół Placówek Oświatowych nr 4, Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Jana Pawła II w Skarżysku-Kamiennej. Konkurs współfinansowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. W przesłuchaniach   uczestniczyło 26 uczniów ze szkół podstawowych i średnich z powiatu skarżyskiego. Każdy uczeń prezentował jeden wybrany przez siebie wiersz lub fragment prozy dotyczący walki o niepodległość.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VIII a:

·          Oliwia Jarosz

·          Julia Zięba

przygotowane przez nauczycielkę języka polskiego p. Grażynę Gładyś.

Z przyjemnością informujemy, że Oliwia Jarosz otrzymała I miejsce w swojej kategorii wiekowej! Laureaci konkursu wystąpią 11 listopada w Hotelu „Promień” podczas wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej o konkursie: KLIK 1     KLIK 2    KLIK 3E. Kopeć                                                     

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej pod hasłem „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Kulminację patriotycznych działań   zaplanowano w dniach   25.10.2019r. do 31.10.2019r. W tych dniach uczniowie klas I-III i IV-VIII  pod opieką wychowawców   odwiedzili   miejsca pamięci narodowej –t.j. mogiłę zbiorowa pomordowanych w lesie na Borze, pomnik Poległym za Ojczyznę, pomnik   przy Dębie Katyńskim. Uczniowie uporządkowali teren, zapalili znicze i wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. Równocześnie realizowaliśmy zadania w ramach ogólnopolskiej akcji pod hasłem ,,BohaterON w Twojej szkole – włącz historię’’.
Kolejnym zadaniem będzie udział naszej szkolnej społeczności w akcji "Szkoła do hymnu" i odśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada 2019r. o symbolicznej godz. 11:11. Jest   to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy "Rekord dla Niepodległej".


Elżbieta Herman

„DWÓJKA” JEST FIT!

                                                                   ZESPÓŁ ATOMÓWKI   ZWYCIĘZCĄ   FESTIWALU PIOSENKI   O ZDROWIU „ZDROWE NUTKI” 2019

Zespół wokalno-taneczny „Atomówki” w składzie: Eliza Perkosz, Zofia Zbytek, Maria Obara, Lena Majcher, Maria Bilska, Maja Ozięmbłowska, Maja Durlik   wziął udział w „Festiwalu Piosenki o Zdrowiu” 2019. Festiwal przebiegał na dwóch szczeblach: powiatowym i wojewódzkim. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i ich opiekunów tematyką zdrowia,   ze szczególnym uwzględnieniem zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Zadaniem uczestników było przygotowanie autorskiej piosenki o tematyce dotyczącej szeroko rozumianego zdrowia, a w szczególności zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Organizatorem konkursu byli: Polskie Towarzystwo Higieniczne Oddział w Kielcach, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku – Kamiennej.

24 października 2019 r. w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Skarżysku-Kamiennej odbył się etap powiatowy, na którym jednogłośną decyzją Jury „Atomówki” zajęły I miejsce i zdobyły nominację do finału w Kielcach.

29 października jako reprezentantki powiatu skarżyskiego wystąpiły w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Jury oceniało prezentacje na 3 płaszczyznach: treści prozdrowotne, umiejętności wokalne oraz walory artystyczne (dobór muzyki, choreografia, stroje). Komisja konkursowa była zgodna w kwestii przyznania I miejsca. Dziewczynki ze Skarżyska- Kamiennej były bezkonkurencyjne - brawurowym wykonaniem piosenki „Zacznij być Fit” podbiły scenę oraz serca jurorów otrzymując tym samym zasłużone I miejsce w województwie świętokrzyskim! Atomówki w nagrodę otrzymały piękną statuetkę,   pamiątkowe dyplomy oraz sprzęt sportowy dla szkoły. Zespół przygotowała Ewa Kopeć.
Więcej:

klik

Ewa Kopeć

OLIWIA JAROSZ FINALISTKĄ VI ŚWIĘTOKRZYSKIEGO KONKURSU PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ I ŻOŁNIERSKIEJ

25 października 2019 r. w sali widowiskowej Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie odbyły się eliminacje VI Świętokrzyskiego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej - „Patriotyzm wśród nas. Wolność – znaczy Ojczyzna”. Tegoroczny konkurs był pod wieloma względami rekordowy. Zaśpiewało w nim aż 200 młodych wokalistów w III kategoriach wiekowych, a wśród nich zarówno soliści jak zespoły muzyczne. Wykonawcy przypominali o ofiarach bohaterów, o trudzie odzyskanej wolności i znaczeniu pokoju.

Celem konkursu jest wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez formy aktywności artystycznej, zachęcanie do wspólnych, ponadpokoleniowych muzycznych spotkań, przywrócenie naszej zbiorowej pamięci, niektórych zapomnianych już polskich pieśni patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju, podniesienie świadomości narodowej, kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny oraz wspieranie najzdolniejszych wokalnie uczniów i umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych oraz dorobku artystycznego.

Uczennica klasy VIII a Oliwia Jarosz występowała w dwóch kategoriach: soliści i zespoły (duet z absolwentką „Dwójki” Patrycją Ziębą - uczennicą I LO). W każdej z nich zakwalifikowała się do ścisłego Finału VI Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej!

Wyniki poznamy 22 listopada 2019 r. podczas uroczystej Gali Finałowej w Filharmonii Świętokrzyskiej. Z niecierpliwością czekamy ;)Ewa Kopeć

Więcej informacji tu: klik


„DWÓJKA” NA PATRIOTYCZNĄ NUTĘ

OLIWIA JAROSZ W FINALE   IV OGÓLNOPOLSKIEGO   FESTIWALU   PIOSENKI NIEZŁOMNEJ I NIEPODLEGŁEJ
im. HENRYKA RASIEWICZA „KIMA”

24.10.2019 r. Oliwia Jarosz – uczennica klasy VIII, wzięła udział w eliminacjach wojewódzkich   Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”, które odbyły się w Kieleckim   Centrum Kultury.

Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie PASSIONART, Fundacja Armii Krajowej im. Franciszka Miszczaka w Londynie oraz Instytut Pamięci Narodowej. Jest to przedsięwzięcie, które poprzez muzykę chce upowszechniać wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych. Patronem Festiwalu jest Henryk Rasiewicz „Kim” - żołnierz 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Poza walką z bronią w ręku ramię w ramię z innymi żołnierzami Brygady kpt. Gracjana Froga „Szczerbca”, przysłużył się Ojczyźnie także w inny sposób. Jest on bowiem autorem wielu pieśni partyzanckich.

Festiwal cieszy się ogromną popularnością. Z roku na rok przybywa wykonawców, a organizatorzy twierdzą, że prezentowany przez nich poziom artystyczny również ma tendencje wzrostowe. W tegorocznej edycji, z terenu województwa świętokrzyskiego, udział wzięło 130 osób, które śpiewały w czterech kategoriach wiekowych. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji oraz po obradach, Jury przyznało nagrody i wyróżnienia.

Oliwia Jarosz otrzymała WYRÓŻNIENIE i będzie reprezentować Szkołę Podstawową nr 2 im. Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej podczas Finału Ogólnopolskiego Festiwalu w Krakowie w dniach 15-17 listopada 2019r.

Gratulujemy Oliwii   i trzymamy kciuki za występ w Krakowie.

więcej informacji poniżej:
klik 1
                                                                                                                                                                                                                                        Ewa Kopeć                                                                                 


Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji pod hasłem ‘’BohaterON w Twojej szkole – włącz historię’’. Jest to   kampania   o tematyce historycznej, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukacja społeczeństwa, a także promocję postaw patriotycznych i popularyzowanie historii Polski XX wieku. W październiku przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne dla klas I-III i starszych wg przesłanych   pakietów. Uczniowie poznali i poszerzyli wiedzę na temat Powstania Warszawskiego, wypełniali karty pracy, które zostały wyeksponowane na korytarzach szkoły. Poznali biogramy wybranych powstańców. W klasach młodszych dzieci budowały też makiety schronów i szyfrowały wiadomości.      Ostatnim zadaniem było wykonywanie    kartek i laurek dla Powstańców (Łącznie zostało wysłanych 55). Uczennica Oliwia Jarosz z kl.VIII   wystąpiła w III edycji   Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza ,,Kima'',   gdzie zdobyła wyróżnienie. Wszystkie dzieci pod opieką wychowawców   odwiedziły   miejsca pamięci narodowej: mogiłę zbiorowa pomordowanych w lesie na Borze, pomnik Poległym za Ojczyznę, pomnik   przy Dębie Katyńskim. Uporządkowały teren, paliły znicze i wspólnie śpiewały   pieśni patriotyczne. Akcja ,,BohaterOn w Twojej szkole’’ to prawdziwa lekcja patriotyzmu.

                                                                                                                       Elżbieta Herman

                                                              
II miejsce dla drużyny klas V w Powiatowych Eliminacjach   Konkursu „Bezpieczeństwo na 5”

29.10.2019r.w Zespole Szkół   Publicznych w Bliżynie odbył się powiatowy etap XIII edycji Wojewódzkiego Konkursu ,,Bezpieczeństwo na 5’’ organizowany przez Wydział Prewencji i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wspólnie z Kuratorium Oświaty w Kielcach. Jego   głównym celem jest utrwalanie wiedzy z zakresu ogólnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wśród 14 zgłoszonych drużyn znalazła się także drużyna z naszej szkoły. Podczas zmagań konkursowych komisja oceniła   prace plastyczne na temat "100-lecie   Polskiej Policji - zawsze na straży bezpieczeństwa’" oraz odpowiedzi napytania testowe.  W końcowej klasyfikacji uczniowie naszej szkoły: Bianka Blajerska  i Zuzanna Makuch z kl. 5a oraz Filip Borowiec z kl. 5b zajęli II miejsce w powiecie. Drużynę przygotowała Elżbieta Herman.
Puchary i nagrody wręczyli Wójt Gminy Bliżyn Mariusz Walachnia oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Skarżysku – Kamiennej mł. insp. Piotr Piłatowski. Warto dodać, że fundatorami nagród   było Starostwo Powiatowe w Skarżysku – Kamiennej, Urząd Miasta w Skarżysku – Kamiennej, Urząd Gminy w Bliżynie, Nadleśnictwo Suchedniów oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów Województwa Świętokrzyskiego.

Gratulujemy  drużynie i życzymy dalszych sukcesów!!!   

          Elżbieta Herman                                                          

Smyczkowanie na śniadanie”

         28 października 2019 roku gościliśmy w naszej szkole wspaniały duet smyczkowy. Krzysztof Orzechowski i Wojciech Marcinkowski to wirtuozi, którzy wprowadzili uczniów w niezwykły świat dźwięków.

            Słuchacze mieli okazję „poznać bliżej” instrumenty strunowe – smyczkowe, takie jak: skrzypce, altówka i wiolonczela. Artyści – w nawiązaniu do roku 2019, w którym to obchodzimy 200 rocznicę urodzin wybitnego, polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki, przypomnieli nam jego sylwetkę i twórczość. Wykonali m.in. „Mazura” z opery „Straszny Dwór”, czy pieśń „Krakowiaczek”. Poza tym uczniowie mieli okazję odbyć muzyczną podróż po Europie. Usłyszeliśmy Polkę z Czech, węgierski Czardasz, melodie ludowe z Rumunii, Exprompt z Hiszpanii, Marsza Radeckiego z Niemiec i wiele innych znanych kompozycji. Nie obyło się również bez ciekawych zagadek muzycznych dla przedszkolaków,   starszych uczniów, a także dla nauczycieli. Wszyscy aktywnie włączali się do wspólnego muzykowania.

         Na zakończenie spotkania publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami. Koncert „Smyczkowanie na śniadanie” dostarczył nam mnóstwa radości i wielu artystycznych wrażeń. Dziękujemy!


                                                                 Katarzyna Dulęba

Akcja „Pierwszaki” w Miejskim Centrum Kultury

Dnia 23.10.2019 roku w Miejskim Centrum Kultury miała miejsce coroczna akcja „Pierwszaki”, organizowana przez „Echo Dnia”. Uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego wraz z wychowawczynią, panią Katarzyną Dulębą, również uczestniczyli w tej akcji.

Celem spotkania było zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na drodze i w domu. Wiedzę przekazywali najlepsi specjaliści: przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej oraz KRUS. Wydarzenie miało ciekawą i wesołą oprawę.   Na koniec spotkania uczniowie otrzymali prezenty od wiceprezydenta, pana Krzysztofa Myszki   oraz pozowali do zdjęć dla „Echa Dnia”.

Pierwszoklasiści nie tylko wiele się nauczyli, ale jednocześnie miło i wesoło spędzili czas.

                                                                 Katarzyna Dulęba

II Wojewódzki   Szkolny Turniej Szachowy

Dnia 22.10.2019r.został zorganizowany II Wojewódzki   Szkolny Turniej Szachowy, pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w Kielcach. Głównym celem turnieju była promocja sportu szachowego wśród dzieci i młodzieży. Udział około 200 uczniów  z regionu świętokrzyskiego świadczy o dużym zainteresowaniu tą dyscypliną.

W tym wydarzeniu wzięli udział również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Skarżysku-Kam. Rywalizacja odbywała się w odrębnych grupach dziewcząt i chłopców, w trzech kategoriach wiekowych. Grupę dziewcząt reprezentowały: Zuzanna Makuch z kl.5a i Maria Syposz z kl.7a. Natomiast grupę chłopców - Stanisław Ruszkowski z kl.4a, Ksawery Maziarek z kl.5a, Konrad Kardyś z kl.5a, Mateusz Pawelec z kl.5b oraz Piotr Jasiński z kl.7a.

Piotr Jasiński uzyskał 15 miejsce, co pozwoliło mu zakwalifikować się do pierwszej dwudziestki najlepszych szachistów turnieju. Gratulujemy!

Pozostali uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi książkami.


 

Międzynarodowy Tydzień Kodowania 2019 - już za nami ;)

18 października zakończyliśmy warsztaty prowadzone w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kodowania, czyli Code Week 2019. Podczas zajęć uczniowie klas V - VIII mieli okazję "powąchać" chleba programisty, czyli zobaczyli z bliska, że informatyka to nie śmiganie w "FIFĘ" ileśtam, czy uganianie się z wieelką giwerą za paskudnym wrogiem po różnych arenach wojennych, tylko walka z wrednymi poleceniami, gdzie każdy przecinek i każdy znaczek może zaważyć na powodzeniu przedsięwzięcia.

Przebojem warsztatów była próba zmuszenia programu do realizacji komendy "powróż". Ciekawostką - próba stworzenia kwadratu, który miał kąty wewnętrzne równe 100 stopni. Kilka osób myślących o dalszej edukacji w szkołach o profilu informatycznym zaczęło ponownie rozważać wybór. Dla równowagi - mniej więcej tyle samo odkryło, że zmuszenie programu do wykonania założonego zadania to fajna sprawa i chyba się tym bliżej zainteresują. I o to w sumie chodziło.  Wszystkim uczestnikom dziękuję za zaangażowanie i cierpliwość ;)S. Kubasiewicz

Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej nr 2 im. Orła Białego

            Dnia 17 października 2019 roku, w Szkole Podstawowej nr 2 im. Orła Białego przy Zespole Placówek Oświatowych w Skarżysku – Kamiennej, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Uczniowie klasy pierwszej wypowiedzieli słowa ślubowania – po raz pierwszy na nowy sztandar.   Młodym żakom tego dnia, towarzyszyli nie tylko rodzice i najbliżsi, ale także przedstawiciele władz miasta, między innymi wiceprezydent Krzysztof Myszka oraz grono pedagogiczne naszej placówki.

            Część artystyczna rozpoczęła się staropolskim polonezem. Pierwszoklasiści zaprezentowali także zdolności aktorskie. Publiczność mogła obejrzeć autoprezentację multimedialną uczniów, filmiki z życia klasy, między innymi fragment lekcji z cyklu „Bezpieczni na drodze”.
Części oficjalnej całej uroczystości przewodniczyła Dyrektor ZPO Grażyna Wódz. Na koniec spotkania skierowała do uczniów słowa, w których życzyła im wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy.  

            Uśmiechów, gratulacji i serdeczności od starszych koleżanek i kolegów nie było końca. Pierwszoklasiści wraz z rodzicami i wychowawczynią panią Katarzyną Dulębą, zaprosili wszystkich gości na słodki poczęstunek.

K. Dulęba

(galeria wydarzenia - wkrótce)

Gala Jubileuszowa Obchodów 100-lecia PCK w Skarżysku–Kamiennej

16.10.2019r. w Miejskim Centrum Kultury odbyła się Gala 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły. Obchody rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru oraz odegrania hymnu PCK. Następnie powitano zaproszonych gości. Po przemówieniu, które wygłosił Prezes Zarządu PCK – Paweł Bodzenta, zaprezentowano krótki filmik o 100-letniej historii PCK. Później wręczono odznaczania państwowe „Srebrny Krzyż Zasługi” zasłużonych honorowym krwiodawcom z terenu powiatu skarżyskiego.

Dyrektor SP2, pani Gryżyna Wódz, otrzymała podziękowania za współpracę z PCK, zaś pani Ewa Kopeć została uhonorowana statuetką uznania za wieloletnią aktywną działalność na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża.

W części artystycznej na scenie MCK wystąpił zespół „Angels”, który zaprezentował utwory ,,Życie to nie żart’’ oraz ,,Seniorita’’. Nasza uczennica – Oliwia Jarosz, wykonała piosenkę pt. ,,Dziwny jest ten Świat’’ Czesława Niemena.

Warto wspomnieć, że w naszej borowej społeczności jest przyjaciel szkoły, tata ucznia klasy 7, pan Paweł Werens, który jest zasłużonym Honorowym Krwiodawcą – do tej pory oddał 42 litry krwi. Zaczynał w wieku 21 lat i dzięki swojej ofiarności uratował wiele istnień ludzkich, za co   został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.


S.U.

Dzień Edukacji Narodowej w SP2

11 października uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, czasem określany jako „Dzień Nauczyciela”. Tak naprawdę, Światowy Dzień Nauczyciela, to święto międzynarodowe, obchodzone 5 października. Dzień Edukacji Narodowej, to nasze, polskie święto, upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Jest to święto wszystkich pracowników oświaty: nauczycieli, pracowników administracji i obsługi – zarówno czynnych zawodowo, jak też odpoczywających na zasłużonych emeryturach.

Tegoroczny DEN uczciliśmy uroczystym apelem, podczas którego uczniowie podziękowali obecnym, a także emerytowanym pracownikom szkoły za trud i serce wkładane w pracę z młodym pokoleniem. Były piękne podziękowania (także w formie słodkich drobiazgów), życzenia złożone przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz   oczywiście program artystyczny, w wykonaniu uczniów klas V-VII. Warto osobno wspomnieć o przebojowym i żywiołowym występie tanecznym dziewczynek z klasy II, które „skradły show” ;)

Podsumowaniem uroczystości było podziękowanie za występ i życzenia złożone wszystkim obecnym przez panią dyrektor Grażynę Wódz, oraz wręczenie nagród dyrektora szkoły dla nauczycieli i innych pracowników placówki. Wśród naszych pracowników znalazły się także laureatki nagrody Prezydenta M. Skarżyska – Kamiennej: p. Grażyna Wódz, p. Ewa Kopeć oraz p. Anna Adamska – Ślęzak. Wręczenie tych nagród nastąpiło podczas uroczystości miejskich (zapraszamy do obejrzenia relacji).

Uroczystość przygotowali: Elżbieta Herman, Ewa Kopeć, Kamila Kotusiewicz, Wiktor Geller, Sławomir Kubasiewicz.

Galeria

S. Kubasiewicz

Wycieczka do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Skarżysku – Kamiennej

W ramach realizowanego w naszej szkole programu ekologicznego „Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii”, 09 października 2019 roku klasa siódma pod opieką pani Renaty Wrześniewskiej   odwiedziła Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Skarżysku - Kamiennej.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z pracą, zakresem prowadzonych badań oraz specjalistyczną aparaturą i wyposażeniem  stacji.

Pracownicy sanitarni opowiedzieli   o zakresie prac wykonywanych w stacji oraz oprowadzili uczniów po poszczególnych działach. Największym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia związane z prowadzeniem analiz w  laboratorium badania żywności, mikrobiologicznym i badania wody.  Uczniowie mieli okazję obejrzeć rożne rodzaje   sprzętu używanego podczas prac.

Wycieczka była udana i w znacznym stopniu poszerzyła wiedzę ekologiczną uczestników.

Renata Wrześniewska

Zaczęliśmy Tydzień Kodowania

9 października rozpoczęliśmy nasz event o nazwie „LOGO LAND”, zorganizowany w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kodowania 2019 . Uczniowie klas V i klasy VIII dowiedzieli się kilku ciekawych rzeczy: np. tego, że mama wydając poranne polecenia typu: „umyj się, ubierz, skocz do sklepu po bułki i mleko, a po drodze wynieś śmieci”, dokonuje zabiegu programowania odbiorcy, zaś poranne ubieranie się jest realizacją algorytmu. I że algorytm musi mieć sens – czyli nie powinniśmy zakładać skarpetek na buty, a spodni na głowy. No i że algorytm pojawia się nie tylko w matematyce, ale również w procesie montażu szafy z IKEI, czy w pieczeniu ciasta.

Po przyswojeniu tych porażających informacji, młodzież zmagała się z trudami stworzenia ciągów logicznie uporządkowanych instrukcji, napisanych w języku zrozumiałym dla komputera, zmierzających do zrealizowania określonych zadań. Czyli po polsku: próbowali stworzyć proste programiki w środowisku LOGOMOCJA. Było trochę śmiechu, gdy okazało się, że prawa strona nie zawsze jest prawa, a kąt podajemy w stopniach, nie pikselach czy centymetrach. No i wielu początkujących programistów uznało, że „żółw” z LOGOMOCJI jest po prostu złośliwy. Że nie wspomnę o nauczycielu, który te zadania wymyślił.

---------------------------------------------------------------

W kolejnych dniach jest coraz ciekawiej. Dziś (16.X.) niektórzy uczniowie ze zdumieniem stwierdzili, że komputerowi nie jest wszystko jedno, czy otrzyma komendę "powtórz", czy "powróż". Obrażali się trochę na spacje, które raz są, a raz ich być nie powinno - najczęściej dokładnie odwrotnie, niż uczeń sobie wyobraża. Długo rozważali też, czy kwadrat poza długością boku, obwodem i polem, nie ma przypadkiem objętości. Ale jakoś idziemy do przodu ;)

---------------------------------------------------------------

17 września - prowadzący zajęcia (czyli ja), został zastrzelony przez kilku uczniów z klasy VI. Oczywiście "zastrzelenie" było symboliczne, a użytą bronią były samodzielnie (tylko w oparciu o dość enigmatyczny opis) naskrobane procedury z parametrami, wykorzystujące instrukcję powtarzania. Oby tak dalej.

S. Kubasiewicz

SP2 świętuje X „Marsz Różowej Wstążeczki” oraz rozstrzygnięcie konkursu „Niech każda Kobieta będzie piękna i zdrowa dla tych, których kocha”

26 wrze śnia 2019 roku obchodziliśmy „X Marsz Różowej Wstążeczki”,
w kt
órym uczestniczy ły uczennice klasy VIII z zespołu „Black Angels” (Oliwia Jarosz, Julia Kamińska, Julia Zięba, Oliwia Niewczas) oraz Absolwentka SP2 – Patrycja Zięba. Dziewczyny zaprezentowały znane piosenki, kt óre nawi ązywały do tematyki spotkania. Tego dnia r ównie ż odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu pt. “Niech każda kobieta będzie piękna i zdrowa dla tych, których kocha”, kt órego laureatk ą została Oliwia Jarosz z klasy VIII. Udział w konkursie wzięła również Anna Syposz, kt óra otrzymała wyr ó żnienie za swoją pracę plastyczną.

Gratulujemy laureatkom !


Oliwia Niewczas - SU


V MIEJSCE DLA SP2 W WIELKIM QUIZIE HISTORYCZNYM

     25 września 2019 roku odbył si ę Wielki Świętokrzyski Quiz Historyczny Gramy dla Niepodległej”, organizowany przez Wojewodę Świętokrzyskiego – Agatę Wojtyszek.
W Quizie udzia
ł wzięło 13 trzyosobowych drużyn, w tym 4 reprezentujące naszą szkołę.
Tematyka Quizu nawi
ązywała do walk Polaków o niepodległość oraz 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

     Z przyjemnością informujemy, że jedna z naszych drużyn w składzie:

1.      Oliwia Jarosz

2.      Julia Kamińska

3.     Oliwia Niewczas

zajęła w trudnej konkurencji 5 miejsce. Dziewczyny zostały nagrodzone grą planszową Droga do Niepodległości Szlakiem I Kompanii Kadrowej”.

Drużyny   do konkursu przygotowywał nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie -   Pan Wiktor Geller.

Gratulujemy drużynom SP2 i życzymy dalszych sukcesów!


 

Oliwia Niewczas - SU

17 WRZEŚNIA - PAMIĘTAMY ... 

17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Samorząd Uczniowski przygotował uroczystość z okazji 80 rocznicy tego wydarzenia i zaprosił Panią Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz całą społeczność uczniowską na patriotyczny spacer...

Więcej:

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

2 września 2019 roku pożegnaliśmy nieco dłuższe niż zazwyczaj wakacje i wkroczyliśmy w nowy rok szkolny – 2019/2020. Jest to pierwszy rok, w którym nasza szkoła oficjalnie będzie używała imienia „Orła Białego”.   Podczas krótkiej uroczystości z udziałem Pocztu Sztandarowego, dyrektor szkoły – pani mgr Grażyna Wódz – powitała zgromadzonych Gości, pracowników i młodzież, a szczególnie serdecznie – nowych uczniów, zaczynających szkolną przygodę. Przedstawiła także nowych nauczycieli, podejmujących pracę w naszej placówce. Oczywiście nie zabrakło życzeń udanego roku szkolnego i samych piątek i szóstek w dziennikach i na świadectwach.

Cóż – trzeba odłożyć wakacyjne przyjemności i … wracać do pracy, by pomóc w spełnieniu tych życzeń.


Żegnamy rok szkolny - witamy WAKACJE ;)

19 czerwca 2019 roku pożegnaliśmy kolejny rok szkolny. Rok dla nas szczególny: w ostatnich dniach szkoła zyskała imię "Orła Białego", otrzymaliśmy też nowy Sztandar. Ponadto - po raz pierwszy od prawie 20 lat - pożegnaliśmy absolwentów - uczniów klasy VIII.

Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego nastąpiło przekazanie Sztandaru nowemu pocztowi. Dyrektor szkoły - pani Grażyna Wódz - podziękowała rodzicom i wszystkim przyjaciołom szkoły za zaangażowanie w życie placówki i okazywaną pomoc. Uczniowie klasy VIII, a właściwie już absolwenci, przyrzekali na Sztandar Szkoły, że będą rzetelnie uczyć się i pracować w przyszłości, przynosząc chlubę "Dwójce". Wzruszające było pożegnanie starszych kolegów przez uczniów klasy VII. Popłynęło trochę łez ;)
W dalszej części uroczystości najlepsi uczniowie otrzymali z rąk pani dyrektor i wychowawców nagrody książkowe i dyplomy, zaś ich rodzice - listy gratulacyjne. Nagrodzono też uczniów za wzorową frekwencję, a także szczególnie zaangażowanie i aktywność w różnych dziedzinach.

Teraz dwa miesiące wypoczynku, a potem ... wracamy do pracy

    Galeria

Młodzież z „Dwójki” w Sejmie RP

Dzięki wyjątkowemu   zaproszeniu Pani Poseł Marzeny Okły – Drewnowicz, 6 czerwca   br. odbyła się wycieczka do Sejmu RP, w której udział brali uczniowie klas V – VIII pod opieką nauczycieli: p. Elżbiety Herman, p. Katarzyny Szumielewicz i p. Renaty Peli

Celem wycieczki było poznanie kulis funkcjonowania Sejmu i Senatu   oraz przyjrzeniu się „z bliska”,   jak funkcjonuje władza ustawodawcza w Polsce.

Przy wejściu głównym do Sejmu   przywitała nas Pani Poseł   Marzena Okła – Drewnowicz. Mimo licznych obowiązków i napiętego grafiku pracy, znalazła dla nas czas, za co serdecznie dziękujemy.

Grupę  oprowadzała  po  Gmachu Parlamentu Pani Poseł   wraz z przewodniczką. Panie opowiadały   o bogatej, wielowiekowej tradycji funkcjonowania parlamentu, długim procesie kształtowania się demokracji parlamentarnej, o tym, że początki parlamentaryzmu sięgają średniowiecza.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sali Plenarnej Sejmu RP, gdzie Pani   Poseł   zapoznała uczniów z głównym aspektem pracy Sejmu jakim jest proces legislacyjny. Mówiła też o prawach i obowiązkach parlamentarzystów.

Wrażenie było ogromne: piękna, obszerna sala z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta. To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje miedzy ugrupowaniami parlamentarnymi, to tutaj był w 1999 Jan Paweł II - Papież Polak, to stąd dziennikarze przekazują sprawozdania "na żywo" do wiadomości telewizyjnych. Dowiedzieliśmy   się, że polski sejm jest jednym z najstarszych na świecie!

  W międzyczasie Pani Poseł   wytłumaczyła nam, kto może zostać posłem, w jakim wieku oraz jakie funkcje wykluczają się. W odpowiedzi na zadawane pytania, pani przewodnik opowiedziała nam o komisjach sejmowych i ich działaniu. Podstawową informacją, którą przyswoiliśmy była ilość posłów zasiadająca w Sejmie wynosząca 460 osób. Ciekawostką, którą poznaliśmy, jest możliwość uczestnictwa w debacie sejmowej dla każdego obywatela Polski, lecz zasiada on w tak zwanej niemej loży. Potem omówiliśmy kwestie nieobecności na obradach. Następnie mogliśmy zrobić kilka zdjęć i przeszliśmy dalej.

Zwiedzając, mijaliśmy sale parlamentarne, sale konferencyjne, sale komisji parlamentarnych, biura poszczególnych ugrupowań politycznych. Na korytarzach sejmowych spotykaliśmy znanych  posłów. Widzieliśmy pamiątkowe tablice, np. upamiętniającą wizytę Jana Pawła II, pamiątkowe atrybuty – jak choćby laski marszałkowskie z poprzednich wieków,  plany (makietę) kompleksu sejmowego, zatrzymaliśmy się przy tablicach poświęconych wybitnym członkom parlamentu,  obejrzeliśmy też tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Po tej żywej lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie przyszedł czas na posiłek w popularnej stołówce parlamentarnej.

Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych wraz opiekunami i uczniami składa serdeczne podziękowania Pani Poseł Marzenie Okle – Drewnowicz, za ufundowanie tak wspaniałej wycieczki.

Renata Pela

Galeria

„Jak nie czytam, jak czytam”

W tym roku nasza szkoła po raz drugi przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”, której celem było zainicjowanie mody na czytanie, popularyzacja czytelnictwa i książek.

7 czerwca 2019 roku uczniowie przyszli do szkoły przebrani za ulubione postacie literackie. Przynieśli ze sobą transparenty z hasłami czytelniczymi. O wyznaczonej godzinie ruszył pochód ulicami osiedla. Uczestniczy skandowali myśli czytelnicze np. „Czas ucieka, książka czeka”, „Kto czyta nie pyta” itp. Po powrocie do szkoły, na placu szkolnym, w cieniu drzew odbył się piknik czytelniczy. Dzieci leżąc na kocykach czytały ulubione książki. Później przedstawiciele poszczególnych klas czytali fragmenty ulubionych utworów literackich. Spotkanie było udane i dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń.

Renata Wrześniewska
„Dwójka” świętuje !

W sobotę, 1 czerwca 2019 roku, odbyła się uroczystość nadania imienia Orła Białego i poświęcenia Sztandaru Szkoły Podstawowej nr 2 w Skarżysku-Kamiennej. Święto Szkoły połączone było z rocznicą jej powstania – to najstarsza szkoła na terenie naszego miasta.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na os. Bór. Po Mszy św. zgromadzeni przeszli do budynku szkoły, gdzie miała miejsce oficjalna część uroczystości.
Uroczystość rozpoczęła się od odtańczenia przez uczniów kl. VIII poloneza, następnie wszystkich zgromadzonych powitała dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych -   pani Grażyna Wódz. Na uroczystość przybyli m.in.: Poseł na Sejm - Marzena Okła-Drewnowicz,  radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego - Agnieszka Buras,  Zastępca Prezydenta  Miasta - Krzysztof Myszka, radni Rady Miasta - Grzegorz Łapaj, Krystyna Górnaś-Salata, Andrzej Warwas i Rafał Lewandowski, członkowie Rady Osiedla Bór z jej przewodnicząca Wiesławą Łapaj na czele, przedstawiciele Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, byli szefowie i pracownicy   szkoły, dyrektorzy skarżyskich szkół i przedszkoli, dyrektorzy jednostek podległych miastu, przedstawiciele związków zawodowych, rodzice i uczniowie, sponsorzy, darczyńcy i przyjaciele szkoły. 

Po krótkim powitaniu głos zabrała prowadząca uroczystość – pani Katarzyna Szumielewicz: Szanowni Państwo, dzień 1 czerwca 2019 roku zapisze się w historii naszej szkoły jako jeden z najważniejszych. Dziś bowiem nastąpi oficjalne nadanie szkole im. Orla Białego oraz przekazanie poświęconego Sztandaru.  Nadając imię szkole ustalamy jej tożsamość i podkreślamy kierunek działań dydaktyczno-wychowawczych. Dziś obchodzimy również kolejną rocznicę powstania naszej placówki. Historia Szkoły Podstawowej nr 2 pięknie wpisuje się w historię Polski, w historię naszego regionu i w historię naszej Malej Ojczyzny - osiedla Bór .


Następnie wszystkim zgromadzonym krótki rys historyczny szkoły (której początki sięgają pierwszej połowy XIX wieku) przybliżył Marcin Medyński, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego oddziału w Skarżysku-Kamiennej.


Po krótkiej lekcji historii przyszedł czas na najważniejszą część uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego Zastępca Prezydenta Miasta odczytał uchwałę Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej o nadaniu Szkole Podstawowej Nr 2 imienia Orła Białego, a dyrektor szkoły z jego rąk odebrała akt nadania imienia.

W dalszej części uroczystości miało miejsce wyrażenie szacunku i uznania dla honorowych gości i fundatorów poprzez symboliczne umocowanie pamiątkowych gwoździ na drzewcu sztandaru. Swoje gwoździe wbili m.in.: Poseł na Sejm RP Marzena Okła-Drewnowicz, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Agnieszka Buras, radny Rady Miasta Grzegorz Łapaj, przedstawiciel Rady Rodziców ZPO, przedstawiciel Grona Pedagogicznego i Pracowników ZPO Renata Wrześniewska, Stefan Jarosiński,  Paweł Łapaj, Monika Sokołowska,  Andrzej i Karolina Ciura, Iwona i Michał Kocia.

Następnie sztandar będący symbolem jedności, wierności i honoru oficjalnie przekazano pani dyrektor. -  Pani Dyrektor - w imieniu rodziców - przekazuję ton sztandar Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orla Białego- jako symbol tradycji patriotycznych i szacunku dla człowieka, hartu ducha, wartości, które stanowią fundament pracy wychowawczej szkoły oraz wspólnych dążeń rodziców i nauczycieli - mówiła przedstawicielka rodziców przekazujących sztandar. Wkrótce potem dyrektor przekazała sztandar uczniom, a Ci złożyli ślubowanie na nowy sztandar.

Nowy sztandar szkoły ma kształt kwadratu. Awers jest koloru czerwonego. Na tym tle widnieje patron szkoły - Orzeł Biały z głową zwróconą w prawo ozdobioną złotą koroną. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. W górnej części awersu znajduje się nazwa szkoły: "Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego", a w dolnej, napis "w Skarżysku-Kamiennej". W rogach umieszczone są ornamenty w formie liści. Rewers ma nasze barwy narodowe. Jest w kolorze biało-czerwonym. Sztandar ma wymiary 100cm na 100cm, obszyty jest złotymi frędzlami. Drzewiec jest w kolorze brązowo - złotym o wysokości 2m 20cm. Zakończony jest okuciem z metalowym srebrnym orłem. 

Święto Szkoły było uroczystością w iście hollywoodzkim stylu. Nad całością sprawowała pieczę pani dyrektor Grazyna Wódz. O elegancką oprawę uroczystości i catering zadbała pani Renata Pela. Program artystyczny, nawiązujący do historii szkoły przygotowali uczniowie pod kierunkiem pań: Elżbiety Herman, Ewy Kopeć i Grażyny Gładyś. Gościnnie wystąpił pan Dariusz Bernatek oraz absolwenci: Katarzyna Wrześniewska i Jakub Korpanty. W   programie artystycznym wystąpiły także przedszkolaki przygotowane przez panią Justynę Klimaszewską  -  Malik.

W budynku szkolnym goście mogli obejrzeć wystawę dokumentów i fotografii z historii szkoły przygotowaną przez pana Wiktora Gellera i pana Daniela Zalewskiego. Zdjęcia i dokumenty pochodziły w większości z prywatnych kolekcji. Serdecznie dziękujemy ich właścicielom za udostępnienie zbiorów na tę okazję.

Ekspozycję kronik szkolnych, prac i osiągnięć absolwentów przygotowały panie: Elżbieta Herman, Joanna Stefańska, Renata Wrześniewska.

Pani Anna Adamska – Ślęzak zaprezentowała trofea sportowe uczniów i absolwentów szkoły.

O dekorację szkoły i oprawę plastyczną zadbali państwo: Jolanta Kubasiewicz, Sławomir Kubasiewicz, Renata Wrześniewska, Elżbieta Herman, Grażyna Barszczyk, Katarzyna Dulęba, Joanna Stefańska, Bożena Fornal.

Oprawą multimedialną, przygotowaniem zaproszeń i folderów zajęli się państwo Renata Fiedorowicz i Sławomir Kubasiewicz.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam przygotować tę wspaniałą uroczystość.

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom.

Dziękujemy darczyńcom, którzy wspomogli nas finansowo, a szczególnie Radzie Osiedla Bór, panu Ryszardowi Korneckiemu, pani Annie Bąk, państwu Ewie i Pawłowi Werensom, pani Annie Śmiałek -   Szafraniec, pani Jolancie Ferwagner, pani Magdalenie Szymkwat, panu Piotrowi Czerwińskiemu, pani Urszuli Gorycy, pani Marii Półtorak, pani Katarzynie Brzezińskiej – Woźniak, pani Annie Lenard oraz Związkowi Zawodowemu Solidarność.

G. Gładyś

Relacje prasowe:   skarzysko24         tsk24                                   Fotoreportaż własny

II miejsce dla Oliwii Chołojczyk w konkursie wojewódzkim
  „Ojczyzno… Matko moja miła! – Stanisław Moniuszko – Rycerz Niepodległości”  

Pod takim tytułem 15 maja 2019 r. w  Szkole Podstawowej nr 39 im. Stanisława Moniuszki w Kielcach  odbył się finał konkursu wojewódzkiego   dla uczniów   ze szkół podstawowych   województwa świętokrzyskiego. Został on zorganizowany przez   Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty  oraz  Wojewodę Świętokrzyskiego. W konkursie wzięło udział 27 uczniów, którzy musieli wykazać się znajomością wiedzy na temat twórczości Stanisława Moniuszki. Po części testowej uczniowie, nauczyciele i rodzice   wzięli aktywny udział w warsztatach poprowadzonych przez  panią   Katarzynę Lisowską, wykładowcę Instytutu Edukacji Muzycznej UJK w Kielcach. Konkurs podsumowała pani Katarzyna Nowacka Świętokrzyski Wicekurator Oświaty, która wręczyła zwycięzcom dyplomy i nagrody rzeczowe.   Nasza szkołę   reprezentowały dwie uczennice z klasy VIa Oliwia Chołojczyk, która zajęła II miejsce i Gabriela Nowak przygotowane przez p. Elżbietę Herman.   Następnie wszyscy zgromadzeni zaśpiewali „Prząśniczkę” w wersji opracowanej w czasie warsztatów.   Serdecznie gratulujemy   Oliwii i Gabrysi oraz   życzymy dalszych sukcesów !!!

Elżbieta HermanSpotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Skarżysko-Kamienna

W ramach realizacji programu przyrodniczego „Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii” w naszej szkole gościliśmy   przedstawiciela   Nadleśnictwa Skarżysko – Kamienna pan Marcina Konofalskiego.  

W tym niezwykłym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-VI wraz z opiekunami. Pan Marcin w bardzo ciekawy sposób opowiadał o mieszkańcach naszych lasów oraz prezentował okazy niektórych zwierząt. Uczniowie zobaczyli wiewiórkę, jeża, kaczkę krzyżówkę oraz owady - kornika i kleszcza. Swoją dziecięcą ciekawość najmłodsi mogli zaspokoić poprzez zadawanie pytań naszemu gościowi. Na koniec spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Nad całością spotkania czuwały nauczycielki Renata Wrześniewska i Joanna Stefańska.
Renata Wrześniewska


OLIWIA JAROSZ ZNOWU NA PODIUM !

Wokalistka SP nr 2 Oliwia Jarosz po raz kolejny stanęła na podium podczas XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Majki Jeżowskiej „RYTM I MELODIA”, który miał miejsce w Radomiu. Oliwka   zdobyła III miejsce

Celem festiwalu jest popularyzacja twórczości Majki Jeżowskiej wśród dzieci i młodzieży   oraz promowanie młodych talentów wokalnych. Mogą wziąć w nim udział   soliści, którzy występują w trzech kategoriach wiekowych. Przesłuchania konkursowe odbyły się 4 kwietnia 2019 r. w MDK w Radomiu. Natomiast dzień później nastąpił Koncert Galowy w Resursie Obywatelskiej. Poziom imprezy z roku na rok jest coraz wyższy. Do konkursu zgłosiło się ponad 140 osób z całej Polski oraz z Litwy i Niemiec. Do przesłuchań na podstawie przysłanych nagrań zakwalifikowano 81 wokalistów.     

Młodych artystów oceniało jury w składzie : Majka Jeżowska, Szymon Wydra i Andrzej Kisiel. Przewodniczącą składu sędziowskiego była tradycyjnie sama Majka Jeżowska. Jak przyznała, trudno było wyłonić zwycięzców zwłaszcza w II kategorii wiekowej, z uwagi na ilość i wysoki poziom utalentowanych wokalistów. Tym bardziej cieszymy się, że uczennica skarżyskiej „Dwójki” właśnie w tej kategorii zajęła III miejsce!      Oliwka otrzymała pamiątkowe dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe.

Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych zwycięstw !!!

E. KopećMIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PIOSENKI BEZ GRANIC - GOLDEN VOICE

Dwie uczennice „Dwójki” Patrycja Zięba z klasy 8 i Oliwia Jarosz z klasy 7  pomyślnie przeszły przesłuchania eliminacyjne i będą reprezentowały naszą szkołę   na  II Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Bez Granic GOLDEN VOICE. Cieszymy się sukcesem wokalistek SP2, które już w kwietniu powalczą z najlepszymi w swojej kategorii wiekowej.  

Trzymamy kciuki za „borowe”, rozśpiewane dziewczyny !!!

E. Kopeć

Nauka przez doświadczenie

W ramach realizacji programu przyrodniczego „Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii” w szkole prowadzone są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych, które otrzymaliśmy do pracowni.

Z okazji Światowego Dnia Wody uczennice klasy siódmej – Oliwia Jarosz, Oliwia Niewczas i Julia Zięba, pod kierunkiem pani Renaty Wrześniewskiej i pani Joanny Stefańskiej przygotowały doświadczenia związane z badaniem stanu wody. Wykonały m.in. filtr wody, którego działanie zaprezentowały dzieciom z grup świetlicowych.

R. Wrześniewska

Powiatowy Konkurs Ekologiczny „Wiedzy o lesie”

Tradycją naszej szkoły   jest coroczny udział w Powiatowym Konkursie „Wiedzy o lesie”. Uczniowie przygotowują się do niego pod kierunkiem pani Renaty Wrześniewskiej.

W tym roku naszą szkołę   reprezentowały trzy uczennice   z klasy VIa:

·         Oliwia   Chołojczyk

·         Gabriela Nowak

·         Maria Syposz

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszej części należało wykazać się wiedzą teoretyczną dotyczącą lasów. Wynik testu warunkował przejście do finału. Ostatni etap, to praktyczne   rozpoznawanie naturalnych okazów liści, szyszek, owoców. Uczniowie musieli określić prezentowane   na fotografiach gatunki ptaków, ssaków, owadów, roślin, oraz tropy zwierząt. Nasze reprezentantki ze wszystkimi zadaniami poradziły sobie bardzo dobrze. Otrzymały wyróżnienia i nagrody książkowe.

Serdecznie gratulujemy

R. Wrześniewska


„ZNAMIĘ! ZNAM JE?” - ABCDE czerniaka

W ramach programu profilaktyki czerniaka   do którego przystąpiła gmina Skarżysko –Kamienna   w klasach 7 i 8 odbyły się zajęcia, których celem jest upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków oraz budowanie właściwych prozdrowotnych postaw młodzieży.
          Chociaż zainteresowanie czerniakiem rośnie,   to świadomość Polaków na jego temat jest  wciąż niska. Aby w   jeszcze większym stopniu upowszechnić wiedzę  o tym nowotworze, Akademia Czerniaka zainaugurowała program profilaktyczno - edukacyjny „Znamię! Znam je?”. Organizatorem akcji jest Studenckie Koło Naukowe  "Onkoma" przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej  –  Curie w Warszawie we współpracy z Akademią Czerniaka  –  sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Co musisz wiedzieć o czerniaku?

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowych. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. Czerniak charakteryzuje się bardzo agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Jednak, usunięcie czerniaka miejscowego, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala na wyleczenie nawet 80% chorych. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu.

Jak wygląda czerniak, czyli ABCDE Czerniaka?

Czerniak jest nowotworem, który łatwo dostrzec, gdyż rozwija się na skórze, a nie wewnątrz organizmu. Kluczem wczesnego rozpoznania czerniaka jest dobra znajomość własnego ciała i skóry. Samoocena skóry powinna być wykonywana raz w miesiącu zarówno przez osoby starsze jak i młodzież.  

Warto znać cechy czerniaka określane za pomocą kryteriów ABCDE:

A.     – asymetria np. znamię „wylewające” się na    jedną stronę,

B.     – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,  

C.     – czerwony lub czarny i niejednolity kolor  

D.    – duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 0,5 cm,

E.     – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.   

   
 

Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które mają te cechy powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga - onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte.   Swędzenie, krwawienie i pękanie znamienia, jest sygnałem alarmowym do natychmiastowej konsultacji.

Więcej   informacji na temat czerniaka w poniższym linku: https://drive.google.com/drive/folders/1eDjd43t0_bAjXpddoZM5zhHdQCzehEL9?usp=sharin

Filmy z numerami 1-5 omawiają poszczególne litery w zasadzie ABCDE czerniaka, natomiast film oznaczony jako numer 6 stanowi podsumowanie tej zasady.

                                                                                                                                                                                                                                                                                      Ewa Kopeć


Trzy zwycięskie drużyny w „KONKURSIE WIEDZY O MUZYCE POLSKIEJ     STANISŁAW MONIUSZKO”

Z okazji  200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, Filharmonia Świętokrzyska i Towarzystwo Przyjaciół Muzyki imienia Fryderyka Chopina zorganizowały „Konkurs Wiedzy o Muzyce Polskiej – Stanisław Moniuszko”. Wzięły w nim udział 33 zespoły z województwa świętokrzyskiego. Eliminacje   odbyły się w poniedziałek, 11 marca 2019r. Każda z ekip losowała pytania dotyczące życia i twórczości Moniuszki, zaś ostatnie zadanie polegało na rozpoznaniu słuchanego utworu. Wśród zwycięzców znalazły się aż trzy drużyny z naszej szkoły.

W kategorii   I (klasy 1 – 4)

I miejsce – Bianka Blajerska,   Zuzanna Makuch, Amelia Rożkiewicz – drużyna z klasy 4a

W kategorii   II (klasy 5 – 8 i klasa 3 gimnazjum)

I miejsce        – Oliwia Chołojczyk, Maria Syposz,   Amelia Sieczka – drużyna z klasy 6a
III miejsce     – Amelia Durlik, Gabriela Nowak,   Piotr Weres – drużyna z klasy 6a  

Uroczystość   wręczenia dyplomów i nagród odbyła się 19.03.2019r. podczas Gali Konkursu Wiedzy
o Muzyce Polskiej    w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, połączonej z koncertem   kameralnym. Uczestniczyli w niej pani dyrektor Grażyna Wódz, uczniowie klasy 4a i 6a, rodzice i nauczyciel muzyki -   Elżbieta   Herman.    Warto dodać, że przygotowany   program artystyczny obejmował lirykę wokalną oraz utwory instrumentalne Moniuszki, Chopina i Moszkowskiego. W tak uroczysty sposób Filharmonia Świętokrzyska zainaugurowała obchody Roku Stanisława Moniuszki. Gratulujemy zwycięzcom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!!! 

                                                                                                                                E. Herman


     

Wyróżnienie dla Oliwii Jarosz w konkursie wokalnym „Otwarta Scena”

   Blisko stu uczestników z terenu województwa świętokrzyskiego zgłosiło się do V edycji przeglądu wokalnego "Otwarta Scena" organizowanego przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. Głównym celem konkursu jest wspieranie najzdolniejszych wokalnie dzieci i młodzieży oraz umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych oraz dorobku artystycznego. 16 marca 2019 r. wokaliści rywalizowali w 4 kategoriach wiekowych, a jury oceniało: dobór repertuaru, muzykalność, interpretację i ogólny wyraz artystyczny.

             Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 7a Oliwia Jarosz otrzymała Wyróżnienie w kategorii wiekowej 13-15 lat!  

                                                                               Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów


E. Kopeć

Koncert Karnawałowy w SP 2

W środę, tradycyjnie jak co roku, w skarżyskim Zespole Placówek Oświatowych, odbył się koncert – tym razem karnawałowy.

Na początku głos zabrała dyrektor szkoły Grażyna Wódz, która przywitała gości imprezy, wśród których znaleźli się m.in. posłanka Marzena Okła – Drewnowicz, przewodnicząca Rady Osiedla Bór- Wiesława Łapaj, rodzice uczniów, przedszkolaków oraz mieszkańcy osiedla.

Następnie uczniowie oraz najmłodsi wychowankowie przedszkola (działającego przy placówce) wprowadzili wszystkich przybyłych tego dnia do ZPO  w iście karnawałową atmosferę. Koncert dostarczył wielu pięknych wrażeń, przeżyć i radości zgromadzonej publiczności.

Na zakończenie, wszyscy uczestnicy koncertu zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

     Galeria