Zespół Placówek Oświatowych w Skarżysku - Kamiennej

"Szkoła przyjazna dla ucznia,

pozwalająca mu odkrywać swoje zainteresowania,

zdolności i odnosić sukcesy"

Pożegnaliśmy rok szkolny 2019/20

26 czerwca 2020r. odbyło się oficjalne zakończenie roku szkolnego i pożegnanie ósmoklasistów. W uroczystości wzięli udział: Pani Dyrektor, członkowie Rady Pedagogicznej, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie klasy 8a, rodzice oraz przedstawiciele uczniów klasy 7a. Ósmoklasiści pożegnali swoją szkołę i zarazem powitali wakacje. Było to nietypowe wydarzenie, ze względu na pandemię koronawirusa. Uroczystość odbyła się na świeżym powietrzu, przed budynkiem szkolnym. Nie było tradycyjnej akademii,   ale wzruszające przemówienia: Absolwentów, Rady Rodziców klasy 8 a, uczniów klasy 7a oraz Pani Dyrektor, która podziękowała uczniom, nauczycielom i rodzicom za pracę i działalność na rzecz szkoły. Nie obyło się również bez gratulacji i słów uznania dla nagrodzonych i wyróżnionych uczniów oraz ich rodziców. Pani Dyrektor podkreśliła, że aż czworo naszych ósmoklasistów otrzymało zaszczytny tytuł „Absolwenta na 6”. To wielki sukces SP2. Wokalistki zespołu „Angels” otrzymały pamiątkowe statuetki za promowanie placówki w latach 2015-2020. Uczennica Oliwia Jarosz została uhonorowana   statuetką za wybitne sukcesy wokalne, a   Oliwia Niewczas za najwyższe wyniki w nauce oraz zaangażowanie w pracę na rzecz klasy i szkoły. Podczas uroczystości nie zabrakło również życzeń dalszych sukcesów i realizacji wszystkich planów na kolejnych szczeblach edukacji. To był ostatni dzień spędzony w murach szkoły przez ósmoklasistów, dlatego radość z wakacji przeplatała się ze świadomością zakończenia pewnego etapu w życiu tych młodych ludzi. W efekcie w niejednym oku zakręciła się łezka. Były to ciężkie chwile zarówno dla absolwentów, jak i wychowawcy.

W tym dniu pożegnaliśmy także Panią Martę Michalczak, która po wielu latach pracy w naszej szkole postanowiła odejść na zasłużoną emeryturę.

Zgodnie z zaleceniem Pani Dyrektor, uczniowie pozostałych klas, mieli możliwość odebrania swoich świadectw od wychowawców wg. wyznaczonego harmonogramu.

Za nami trudny rok. Mamy nadzieję, że we wrześniu spotkamy się w murach szkoły, bogatsi o nowe doświadczenie i pełni zapału do pracy.

Życzymy wszystkim odpoczynku i udanych wakacji!Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Zakończenie roku szkolnego odbędzie się 26 czerwca 2020 r.

Decyzja, czy uczniowie przyjdą do szkoły na spotkanie z klasą i wychowawcami, czy też świadectwa odbiorą później z sekretariatu, należy do rodziców.
 Rodzice, którzy wyrażają zgodę na udział ucznia w spotkaniu, proszeni są o poinformowanie o tym wychowawców.  W trakcie spotkań będą zachowane zalecenia sanitarne.

„ZDALNE”   SUKCESY WOKALISTEK SP2

W czasie zdalnej   nauki uczennice klasy 2a, 3a i 8a: Eliza Perkosz, Zosia Zbytek, Marysia Bilska i Oliwka Jarosz, wzięły udział w kilku konkursach wokalnych o zasięgu nawet międzynarodowym.   Zaprezentowały swoje umiejętności online w następujących festiwalach i konkursach:

·          Międzynarodowym Konkursie Wokalnym "THE Golden Voice"

·          Międzynarodowym Festiwalu   Piosenki Dolnośląska Nutka Bielawa 2020 - edycja online

·          Internetowym   Konkursie Wokalnym „Domowe piosenki”

·          Festiwalu Piosenki Dziecięcej „LEGNICA 2020”

·          Festiwalu online –   „ Piosenka przekracza bariery”

·          Konkursie online- „W krainie piosenki”

·          Konkursie internetowym „Domowe Piosenki”

·          Konkursie piosenki   „Nie dajmy się – Śpiewajmy”

Dzielne wokalistki „śpiewająco” zdały wokalny test i osiągnęły znaczące sukcesy ! Oto one:

1.       Zofia Zbytek :

·          Laureatka   Międzynarodowego Festiwalu Dolnośląska Nutka Bielawa 2020 - edycja on-line


2.       Eliza Perkosz :

·          Laureatka Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dolnośląska Nutka Bielawa 2020 - edycja online

·          Wyróżnienie w XXIX Festiwalu Piosenki Legnica 2020 online

·   Finalistka Festiwal online –   „ Piosenka przekracza bariery”

Eliza jest również finalistką XV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Majki Jeżowskiej J

3.       Maria Bilska:

·          Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego NAGRAJ I WYGRAJ

4.       Oliwia Jarosz

·          Finalistka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego "THE Golden Voice

·          Laureatka   Międzynarodowego Festiwalu Dolnośląska Nutka Bielawa 2020 - edycja online

·          Laureatka II miejsca w   Konkursie Piosenki "Nie dajmy się – Śpiewajmy”.

·          Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego   NAGRAJ I WYGRAJ

·          Wyróżnienie w XXIX Festiwalu Piosenki Legnica 2020 online

Wow!!! Brawo dziewczyny!!!
  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!Szkolny Konkurs Do Hymnu! #zostań w domu

W Szkolnym Konkursie Do Hymnu! #zostań w domu wzięły udział uczennice klas I-III   i IV-VIII.   Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Herman, Ewa Kopeć, Joanna Stefańska,   na podstawie przesłanych nagrań   postanowiła przyznać wszystkim uczestnikom   I miejsce. W ten sposób doceniony został trud i duże zaangażowanie   każdej uczennicy –   śpiew wybranej pieśni hymnicznej, nagranie filmu, zadbanie o oprawę   i wizerunek sceniczny.


Oto zwycięzcy w kolejności alfabetycznej:

klasy I-III

Maria Obara - kl. II a,   Eliza Perkosz- kl. IIa, Lena Tylko - kl. Ia,
  Zofia Zbytek - kl. IIa

Klasy IV-VIII
Oliwia Biesaga, Gabriela Nowak, Maria Syposz - kl.VIIa
oraz duet   Natalia Jarosz - kl.IVa   i Oliwia Jarosz - kl.VIIIa
Pamiątkowe dyplomy i nagrody zostaną przekazane w dogodnym terminie. Serdecznie   gratulujemy i życzymy   dalszych sukcesów!

Organizatorzy


Dzień Patrona – pamiętamy

Dokładnie rok temu, 1 czerwca 2019 roku, odbyła się uroczystość nadania imienia Orła Białego i poświęcenia Sztandaru Szkoły Podstawowej nr 2 w Skarżysku-Kamiennej. Święto Szkoły połączone było z rocznicą jej powstania.

Niestety, ze względu na panującą sytuację w kraju jak i na świecie, nie uda   nam się spotkać tego dnia i wspólnie, uroczyście  obchodzić Dzień Patrona.

Uczniowie postanowili uczcić to wydarzenie poprzez zdalne świętowanie tego niezwykle ważnego dnia dla naszej szkoły. Samorząd Uczniowski przygotował „pamiątkową sklejkę” zdjęć z ubiegłorocznej uroczystości. Sięgnijmy zatem do wspomnień i zerknijmy razem, jak wspaniale wyglądał ten wielki dzień.

A poniżej „Patron mojej szkoły” oczami trzecioklasistów: Aleksa Hałaczkiewicza i Krzysztofa Kupca z klasy 3a oraz filmik z piosenką finałową w wykonaniu uczniów SP2.

0. Niewczas - S.U.

 1 czerwca - Międzynarodowy Dzień Dziecka
Drodzy Uczniowie (czasem zwani "Milusiami" Smiley (Wink) Odznaka | Kup na Posters.pl) !!!

Z okazji Waszego Święta, życzymy Wam (pomijając oczywiste oczywistości typu: zdrowie, szczęście, same celujące w szkole, spełnienie marzeń, no dobrze – jeszcze problem z nadmiarem kasy … ;)  uśmiechu, pogody ducha, wiernych i prawdziwych przyjaciół u boku
i … żebyście jak najdłużej mogli być Dziećmi ...


Do Hymnu! #zostańwdomu

Nasza szkoła   włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Do Hymnu! #zostańwdomu”. W konkursie tym wzięty udział uczennice, które przygotowały wybraną przez siebie pieśń hymniczną. Bardzo dziękujemy Lenie Tylko z klasy 1a,   Marysi Obarze, Zosi Zbytek z klasy 2a oraz dziewczynkom z klasy 7a: Oliwii Biesadze, Gabrysi Nowak i Marysi Syposz.

GratulujemyKonkurs plastyczny „#dobrybopolski #dobryboświętokrzyski”

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami fajnego konkursu plastycznego i oczywiście zachęcamy do udziału ;)Szanowna Dyrekcjo,  Drodzy Nauczyciele oraz Wychowawcy,

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w projekcie edukacyjnym “Szkoła z Gigantami”, skierowanym do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz rodziców uczniów.  Jest to cykl 5 bezpłatnych zajęć online w formie webinaru, które szkoły mogą zaproponować uczniom w ramach lekcji informatyki lub dodatkowych zajęć pozaszkolnych. 

Podczas zajęć uczniowie zapoznają się z podstawami programowania oraz zasadami bezpiecznego poruszania się po Internecie.  Webinar “Bezpieczny Internet Online” kierowany jest także do rodziców. Pierwsze 4 lekcje to praktyczne warsztaty z programowania w języku Scratch lub Python. Ostatnie zajęcia natomiast poświęcone będą bezpiecznemu korzystaniu z Internetu.

Organizatorem warsztatów jest szkoła Giganci Programowania, która od ponad 5 lat prowadzi kursy programowania dla dzieci i młodzieży. Trenerzy prowadzący zajęcia to doświadczeni i aktywni zawodowo programiści oraz specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa.

Z przyjemnością pragniemy poinformować, że do patronów honorowych wydarzenia, obok Ministerstwa Cyfryzacji, dołączył także Minister Edukacji Narodowej.

Serdecznie zachęcamy wszystkie placówki edukacyjnie do udostępniania informacji o projekcie na stronach internetowych lub na Facebooku oraz przekazania uczniom i rodzicom możliwości wzięcia udziału w warsztatach. 

Więcej o informacji o warsztatach znajdą Państwo na stronie:
https://www.giganciprogramowania.edu.pl/szkola-z-gigantami

Poniżej zamieszczamy treść przykładowego posta, który mogą Państwo publikować w swoich kanałach.

*** Nasza szkoła dołączyła do programu “Szkoła z Gigantami” organizowanego przez szkołę @Giganci Programowania. Projekt został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji.

Wszystkich naszych uczniów zapraszamy do zapisów na darmowe warsztaty z programowania. Młodsi uczniowie (9 - 12 lat) mogą wziąć udział w zajęciach z podstaw programowania w Scratch oraz tworzeniu aplikacji w App Inventorze. Starsi uczniowie natomiast będą mieli okazję do rozpoczęcia przygody z programowaniem w języku Python. Warsztaty są całkowicie bezpłatne i podzielone są na 2 grupy wiekowe (9-12 lat oraz 13-18 lat), dla których program został specjalnie dopasowany. Warsztaty będą prowadzone w formie webinaru. Każde spotkanie trwa 2 godziny lekcyjne (1,5 h).

Zapisów można dokonywać poprzez link:
https://giganciprogramowaniaformularz.edu.pl/app/SzkolaZGigantami

Serdecznie zapraszamy również Rodziców naszych uczniów do udziału w bezpłatnym webinarze “Bezpieczny Internet Online”. 
Będą to darmowe warsztaty adresowane specjalnie do rodziców. Podczas warsztatów nasi trenerzy edukują m.in. o tym, czym jest dark web oraz jak bronić się przed atakami hakerskimi. 
Webinar odbędzie się w kilku terminach: 7.05., 11.05., 14.05, 21.05.
Zachęcamy do rejestracji poprzez stronę:
https://giganciprogramowaniaformularz.edu.pl/app/BezpiecznyInternet

***

Z pozdrowieniami,
Giganci Programowania

www.giganciprogramowania.edu.pl/
22 112 10 63

Zapisz dziecko do Klubu Młodego Programisty online
Szanowni Państwo,

Już 19 i 20 maja ruszają cykle spotkań online, organizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK, w których – za darmo! - będzie mógł wziąć udział każdy uczeń szkoły podstawowej z klas 1-6. Wystarczy dostęp do internetu i chęć poświęcenia chwili czasu na naukę podstaw programowania.

Nauka programowania nigdy nie była łatwiejsza. Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko spróbowało swoich sił w kodowaniu, wystarczy, że wejdziesz na stronę www.klubmlodegoprogramisty.pl   i wypełnisz krótki formularz rejestracyjny. Na podany w zgłoszeniu adres e-mail otrzymasz link, dzięki któremu co tydzień o tej samej porze, przez 10 tygodni, Twoje dziecko będzie poznawało tajniki programowania – korzystając z wirtualnych aplikacji i wsparcia wykwalifikowanych trenerów. Nie musisz niczego instalować – wystarczy jedno kliknięcie.

Uwaga, liczba miejsc jest ograniczona ze względu na możliwości moderacji, więc nie czekajcie i rejestrujcie się już dziś. Mamy 1500 miejsc dla 1-, 2- i trzecioklasistów i 1500 dla 4- 5- i szóstoklasistów z całej Polski!

Rejestracja: www.klubmlodegoprogramisty.pl

Kluby Młodego Programisty to element projektu realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”.

Szkolny Konkurs Do Hymnu!#zostańwdomuDrodzy uczniowie!

Być może, nie każdy jest gotowy   wziąć udział indywidualnie w projekcie ogólnopolskim Do Hymnu!#zostanwdomu. Świetlica szkolna proponuje konkurs na tych samych zasadach.
Oto postanowienia konkursowe:

1. Eliminacje przebiegać będą w kategorii: klasy I-III, IV-VI, VII-   VIII.

2. Filmik z nagraniem należy przesłać na adres elaherman007@gmail.com

3. W szkolnym konkursie termin upływa 22.05.( jest przedłużony).

4. Uczniowie biorący udział w projekcie ogólnopolskim mogą też uczestniczyć
  w konkursie szkolnym z tym samym nagraniem.

5. Wyniki konkursu podane będą do końca maja.

5. Dla zwycięzców   przewidziane są nagrody i pamiątkowe dyplomy.

6. Nagrania będą tylko do wglądu członków komisji.

7. Ocenie jury podlegać będą: poprawność intonacyjna, artykulacyjna oraz
  ogólne wrażenie artystyczne.

Zapraszamy do udziału w szkolnej edycji konkursu.

A w podanym niżej linku jest trochę dobrych rad dla tych, którzy chcieliby wystartować w Konkursie Ogólnopolskim

                                                                                                           Dobre Rady


                                                                                                                                           Elżbieta Herman Ważne ogłoszenia w zakładce Samorząd Uczniowski - zapraszamy do obejrzenia
(konkurs i ciekawe materiały związane ze Świętem Konstytucji 3 Maja)#zostanwdomu z Filharmonią!Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach nie zapomniała   o swoich melomanach organizując akcję   #zostanwdomu   z Filharmonią! Wszystkim chętnym udostępniła   on line utwory z płyt CD   nagranych przez muzyków   – Filharmoników.
Wśród muzycznych propozycji, zachęcam do   wysłuchania   utworu Franciszka Lessela „Wariacje   na flet i orkiestrę”. Partie fletowe wykonuje  
skarżyszczanin Łukasz Długosz.

https://soundcloud.com/user-997574505/1-flessel-wariacje-na-flet-i-orkiestre

 

 

                          

Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Jacek Rogala zaprasza wszystkich miłośników muzyki na spotkania z artystami, którzy   prezentują własne nagrania przygotowane w warunkach domowych. 

https://www.facebook.com/362025017141030/videos/1605033006287545/


życzę miłego odbioru - E. HermanKonkurs dla uczniów szkół podstawowych i ich rodzin: Do Hymnu! #zostań w domu


Szczegóły w zakładce  "Projekty, programy, akcje"Ogłoszenie – konkurs „Do hymnu”

Konkurs odbędzie się w innym terminie

Druk zgody

                                                                                                                                                                                                                                                                                          Organizatorzy                                                                                   
GŁOŚNA NOC, PIĘKNA NOC…

Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Skarżysku – Kamiennej po raz kolejny   zaprosili społeczność lokalną na wyjątkowy koncert. Była to dziesiąta – jubileuszowa edycja imprezy, organizowanej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Orła Białego i Przedszkolu Publicznym nr 3.  

– Głośna Noc, Piękna Noc….   Będziemy tyle razy grać koncert karnawałowy w naszej szkolnej „sali koncertowej”, ile razy widownia będzie pełna – zapowiedziała występ   pomysłodawczyni – Renata Pela.

– Dzisiejsze święto jest okazją do powrotu do źródła i podsumowania dokonanych prac, osiągnięć, nakreślenia planów na przyszłość – Dyrektor ZPO Grażyna Wódz     wspomniała te wspaniałe dziesięć lat, rozpoczynając tegoroczny występ. Podkreśliła, że koncerty noworoczne na Borze mają swoją piękną tradycję. Witając   zgromadzoną publiczność, zadedykowała   koncert   wszystkim darczyńcom i przyjaciołom szkoły.

Przed rodzicami i mieszkańcami osiedla wystąpili uczniowie oraz najmłodsi wychowankowie przedszkola. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i działającego przy placówce przedszkola przywołali atmosferę ostatkowych zapust. Na widowni zasiedli ich najbliżsi i mieszkańcy osiedla, dzięki czemu atmosfera była nie tylko karnawałowa, ale także bardzo rodzinna. 

„Bankietowali” również zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in.: przedstawicielka Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty – wizytator Marzena Zajączkowska, radny rady powiatu Adam Ciok, przedstawiciel Rady Osiedla Stefan Jarosiński. Koncert był podziękowaniem rodzicom i gościom za ich aktywną działalność na rzecz rozwoju szkoły. Cudowne wykonanie i radosna atmosfera sprawiły, że   pozostanie na długo w naszej pamięci.

Jednak tak duże przedsięwzięcie nie odbyłoby się gdyby nie ludzie wielkiego serca. Organizatorzy pragną podziękować za pośrednictwem lokalnych mediów, wszystkim tym, którzy wsparli naszą inicjatywę. Wielkie podziękowania kierujemy również w stronę    dyrektora Jacka Banaszczyka, zespołu   „Niedźwiadki” oraz Darka Bernatka, którzy uświetnili swoimi występami nasz koncert.

Koncert w mediach:  "skarzysko24"    "tsk24"    "spotted-skarzysko"

Materiał własny ZPO

GALERIA

WALENTYNKI 2020 !

14 lutego  jak  co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Na korytarzu została ustawiona różowa skrzynia, do której uczniowie wrzucali swoje kartki i serduszka, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie dziewczyny z klasy VIII odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom.

J.Zięba


80 rocznica egzekucji na Borze

W niedzielę na osiedlu Bór odbyły się uroczystości upamiętniające 80 rocznicę egzekucji na 360 mieszkańcach Skarżyska – Kamiennej. Jak co roku, przedstawiciele władz miasta i powiatu, parlamentarzyści, delegacje zakładów pracy, związków zawodowych i kombatanckich, przedstawiciele szkół i mieszkańcy naszego miasta oddali hołd pomordowanym. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji zabitych, po której zebrani przeszli na mogiłę znajdującą się w lesie. Poświęcono też drewniany krzyż, nawiązujący do pierwotnego wyglądu mogiły.

Rocznicę masowej egzekucji uświetnił krótki występ artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Grażyny Gładyś i pani Ewy Kopeć.

E. Kopeć


Uczniowie „Dwójki” na „Szlaku Orła Białego”

W   przeddzień rocznicy egzekucji z 1940 roku,   11 lutego 2020 r., uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w animowanym przez Muzeum im. Orła Białego przedsięwzięciu pn. „Szlak Orła Białego”. Młodzież odwiedziła najpierw Izbę Pamięci w Szkole Podstawowej nr 1, a potem wystawę „Długa noc pełna koszmarów. Skarżysko – Kamienna w okresie II wojny światowej” w Miejskim Centrum Kultury. „Szlak Orła Białego” był dla uczniów prawdziwą lekcją patriotyzmu, a zarazem edukacyjnym wstępem do uroczystości, które 16 lutego zaplanowano w kościele, a potem przy mogile pomordowanych na Borze.

E. Kopeć


Walentynki dla chłopczyka i dziewczynki!!!

14 lutego to święto wszystkich zakochanych... ale nie tylko. Tego dnia powinniśmy być dla siebie szczególnie uprzejmi i życzliwi. To fantastyczna okazja, by powiedzieć sobie coś miłego. Uczniowie klas młodszych wspólnie, w koleżeńskiej atmosferze, złączyli w całość rozsypane na „tysiąc” kawałków serce...


K. Dulęba
Ferie w „Dwójce” pełne atrakcji

Minęły dwa tygodni ferii zimowych dla uczniów naszej szkoły. Były to dwa tygodnie wypełnione różnorodnymi atrakcjami. Był to czas na małe szaleństwa, na odpoczynek i rekreację, na zdobywanie nowych umiejętności, a także na poszerzanie wiedzy i integrację z rówieśnikami. Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach. W drugim tygodniu zimowiska, podczas zajęć informatycznych została przeprowadzona   pogadanka na temat cyberprzemocy

i zagrożeń na jakie narażone są dzieci   korzystające nierozważnie z Internetu. Tworząc plakaty grafiką komputerową uczestnicy zimowiska wykazali się dużą pomysłowością i wyobraźnią. „Lodo…wiskowe szaleństwo”, to kolejna atrakcja, która dostarczyła dzieciom wielu wrażeń, emocji, wiary we własne siły a przy tym dużo śmiechu i radości z pokonywania trudności. Dużym zaciekawieniem wśród dzieci cieszyły się gry „zapomniane”: kółko i krzyżyk, państwa- miasta, statki, którymi zakończyliśmy poniedziałkowe spotkanie. Wielką atrakcją okazał się wtorkowy wyjazd do FlySky Parku Trampolin w Kielcach: ścianka wspinaczkowa, ścieżka trampolinowa, tor przeszkód ninja, baseny z gąbkami to niektóre atrakcje z którymi tego dnia zmagały się dzieci. Czas spędzony w Parku Rozrywki zapewnił dzieciom dużą dawkę ruchu
i dostarczył moc niezapomnianych wrażeń. Kolejny dzień zaczął się wyjazdem do MCK w Skarżysku-Kam. na   filmowy pt: „Doktor Dolittle”. A po powrocie do szkoły uczestnicy zimowiska odbyli „podróż do krainy zdrowia” - rozmawiali na temat zdrowych nawyków żywieniowych, poznali nową piramidę żywieniową wraz z 10 zasadami, a na zakończenie dnia zorganizowano zajęcia kulinarne pod hasłem „ I ty możesz zostać kulinarnym mistrzem”. Ciekawym doświadczeniem okazało się spotkanie z ratownikiem medycznym. Pan Krzysztof Kurowski nie tylko opowiadał o małych bohaterach, którzy uratowali komuś życie. Przeprowadził też ciekawe instruktażowe zajęcia praktyczne z wykorzystaniem fantomów oraz szybki mini-konkurs z udzielania pierwszej pomocy. Dzieci skorzystały również z fachowej porady okulistycznej   udzielonej przez dr Aleksandrę Śmiałek-Cieślak. Ostatni dzień zimowiska urozmaicony był wieloma atrakcjami: wyjazdem na miejską pływalnię, warsztatami chemicznymi w czasie których pani Agnieszka Synowiec „czarowała” dzieci pokazując właściwości cieczy i ciał stałych. Wspólna zabawa taneczna podczas disco –zimowisko oraz wręczenie drobnych pamiątek każdemu uczestnikowi zimowiska zakończyły tegoroczną edycję „Ferii na Borze”.

Cele organizacyjne zimowiska zostały w pełni zrealizowane. Dzieci przyjemnie, pożytecznie i bezpiecznie spędziły ferie w mieście. To   już kolejna edycja zimowiska organizowanego w naszej szkole, ciesząca się dużym zainteresowaniem uczniów i wychodząca naprzeciw potrzebom pracujących rodziców. Na prawidłową realizacją programu zimowiska czuwały panie: Grażyna Barszczyk, Katarzyna Dulęba, Karolina Stachowicz, Renata Pela. Dyrektor ZPO Grażyna Wódz dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się zorganizowania   i zaoferowania dzieciom tak bogatej oferty zimowiska:

Prezydentom miasta Skarżyska-Kamiennej, Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, p. Łukaszowi Banasiowi, p. Aleksandrze Śmiałek-Cieślak, Krzysztofowi Kurowskiemu, pani Agnieszce Synowiec, p. Krzysztofowi Głowackiemu, właścicielowi firmy transportowej „Krzyś”.

                                                             

Materiał własny SP2

GALERIA
Zimowisko 2020 w Szkole Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej (pierwszy tydzień)

Za nami pierwszy tydzień ferii zimowych. W tym roku pogoda nie jest wymarzona na zimowy wypoczynek, ale dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego wcale się nie nudzą. Wręcz przeciwnie. Bardzo aktywnie spędzają czas podczas zorganizowanego na terenie szkoły zimowiska. Pierwszego dnia, po omówieniu programu zimowiska, ustaleniu zasad bezpieczeństwa i przypomnieniu norm zachowania przyszedł czas na wspólne zabawy i gry integracyjne. Uczestnicy zaprojektowali też   logo zimowiska.   Drugiego dnia wypoczynku, podczas wycieczki do   zagrody edukacyjnej Wieś. Co, dzieci przeniosły się do świata czekolady Poznały historię czekolady, techniki jej przygotowania i wykorzystania. Dla uczestników czekoladowych warsztatów była to też okazja do samodzielnego zrobienia tabliczki czekolady. Spacerując po zagrodzie, obserwowali jej mieszkańców: gęsi, kury, kozy, króliki oraz konie. Dużą radość sprawiło dzieciom karmienie i głaskanie zwierząt. Kolejny dzień była dniem szczególnie „coolturalnym, a to ze względu na wyjazd do kina ‘Centrum” w MCK na film pt. „Urwis”. Tytułowy   bohater filmu, pokazał dzieciom jak wielka może być przyjaźń między człowiekiem, a psem. Pozostała część dnia upłynęła   na rywalizacji drużynowej – były quizy, kalambury oraz zagadki o tematyce filmowej i czytelniczej. Dzieci wykazały się nie tylko wiedzą, ale też dużą kreatywnością i logicznym myśleniem. Czwartkowy wyjazd do Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku–Kamiennej był dla dzieci niezwykłym przeżyciem. Spotkanie z policjantami   i obserwacja   ich   pracy w miejscach na co dzień niedostępnych (areszt, strzelnicę, kojce dla psów policyjnych), a także niecodzienna okazja wejścia do   radiowozu policyjnego na długo pozostaną w pamięci uczestników zimowiska. A po wizycie na Komendzie był czas na szaloną zabawę w bawialni „U Pana Kota” i na kręgielni. Wrażeń z   tego intensywnego dnia było pod dostatkiem. Pierwszy tydzień zimowiska zakończył się białym szaleństwem na lodzie.

Przed dziećmi kolejne dni ferii w mieście i wspaniałe atrakcje.   Czekają: kino, basen oraz trampoliny i interesujący Goście.

                                                             

Materiał własny SP2Dziękujemy za udział w akcji "Razem na Święta"

Szanowni Państwo,

W imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego, bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Razem na Święta”. Inicjatywa miała na celu zachęcenie uczniów do działań charytatywnych i wsparcia osób potrzebujących w okresie przedświątecznym.

W tej edycji (grudzień 2019 roku) do naszej akcji przyłączyło się ponad 1 mln 100 tys. uczniów i prawie 117,5 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy od Państwa ponad 10 tys. zgłoszeń!

W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom za udział w akcji.

Dziękujemy za dzielenie się dobrem i wspieranie innych!

Z poważaniem

Anna Ostrowska 

Rzecznik Prasowy MEN
KOLEJNE WYRÓŻNIENIE MARYSI BILSKIEJ W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE !!!

W dniach 10-12 stycznia br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się VIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych "Kolęda płynie
z wysokości".
W dwudniowych przesłuchaniach wzięło udział ponad 300 uczestników, a do ścisłego finału zakwalifikowało się tylko 30. W niedzielę, 12 stycznia 2020 r., w Kościele Garnizonowym podczas koncertu laureatów ogłoszono wyniki konkursu.

Szkołę Podstawową nr 2 reprezentowały uczennice: Oliwia Jarosz, Maria Bilska, Eliza Perkosz, Zofia Zbytek, Maria Obara. Dziewczynki zaśpiewały tradycyjne polskie kolędy i pastorałki w nowych, niezwykłych aranżacjach muzycznych. Maria Bilska znalazła się w gronie finalistów tej edycji i została zaproszona do koncertu laureatów, na którym wystąpili najlepsi z najlepszych.

Z radością informujemy, że po raz kolejny Marysia Bilska w swojej kategorii zdobyła Wyróżnienie!!! Marysia otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrody rzeczowe.

Gratulujemy Marysi kolejnego sukcesu i cieszymy się, że nasze uczennice wspaniale reprezentują szkołę i miasto na szerszym forum.

Więcej informacji poniżej:

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/piekny-koncert-laureatow-viii-ogolnopolskiego-konkursu-koled-pastoralek-i-piosenek-swiatecznych-koleda-plynie-z-wysokosci-w/ar/c13-14711552


E. Kopeć


Nagroda Specjalna dla Marii Bilskiej w III Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nocy Niepojęta”

Z radością dzielimy się nowiną o kolejnym sukcesie naszej uczennicy. W sobotę, 11 stycznia 2019r. podczas III Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nocy Niepojęta” w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie swoje talenty wokalne zaprezentowały uczennice: Oliwia Jarosz, Maria Bilska, Eliza Perkosz, Zofia Zbytek, Maria Obara. Prezentacje dziewczynek bardzo podobały się publiczności, o czym świadczyły gromkie brawa i miłe komentarze odbiorców.

Maria Bilska w kategorii soliści i duety do 14 lat otrzymała Nagrodę Specjalną Starosty Starachowickiego! Marysia otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę rzeczową.

Organizatorem Festiwalu w Kałkowie był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie oraz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie.

Gratulujemy Marysi oraz dziewczynkom bardzo dobrze przygotowanego repertuaru
  i życzymy dalszej owocnej pracy wokalnej.

E. KopećIII MIEJSCE OLIWII JAROSZ W XIII ŚWIĘTOKRZYSKIM FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK

W sobotę, 28.12.2019r. poznaliśmy laureatów XIII Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek imienia księdza Piotra Klimczyka. Uroczysta Gala Finałowa odbyła się w Dąbrowie, w parafii Świętego Antoniego z Padwy. 

Gościem specjalnym był biskup diecezji kieleckiej Jan Piotrowski, sprawujący patronat honorowy nad wydarzeniem. Gala finałowa miała również na celu wyłonienie wykonawców, którzy będą reprezentowali województwo na Międzynarodowym Festiwalu w Będzinie.
W tym roku po raz pierwszy tylko laureaci I miejsc pojadą do Będzina.
Do udziału w festiwalu zgłosiło się prawie 150 podmiotów, co przełożyło się na liczbę 700 przesłuchanych osób w ciągu zaledwie trzech dni. Komisja konkursowa miała problem , aby wyłonić tych najlepszych, gdyż poziom wokalny festiwalu był bardzo wysoki. Tym bardziej cieszy fakt, że nominację do finału otrzymała uczennica naszej szkoły Oliwia Jarosz, która zajęła zajęła III miejsce na podium pokonując wielu uczestników w swojej kategorii wiekowej!
Oliwka oprócz pamiątkowego dyplomu otrzymała nagrody rzeczowe oraz piękną statuetkę.


Gratulujemy Oliwce i życzymy kolejnych wokalnych sukcesów!

czytaj więcej:

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/swietokrzyski-festiwal-koled-i-pastoralek-w-kielcach-gala-finalowa-cieszyla-sie-wielkim-powodzeniem-zdjecia/ar/c13-14683043WYRÓŻNIENIE MARII BILSKIEJ   W XVIII OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK – „STAROPOLSKIE KOLĘDOWANIE”

Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu wraz z Diecezjalną Komisją ds. Śpiewu i Muzyki Kościelnej (diecezja radomska) od kilkunastu już lat organizują Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek "Staropolskie Kolędowanie". Z roku na rok zainteresowanie festiwalem rośnie. W przesłuchaniach eliminacyjnych bierze udział nawet 1500 wykonawców z Polski centralnej, Podkarpacia, Lubelskiego i Świętokrzyskiego.

20 grudnia 2019 roku odbyły się przesłuchania konkursowe w których udział wzięły uczennice naszej „Dwójki”: Oliwia Jarosz, Maria Bilska, Zofia Zbytek, Maria Obara.
W kategorii wiekowej do lat 13 Maria Bilska otrzymała Wyróżnienie za piękną prezentację dwóch staropolskich kolęd!!!

Serdecznie gratulujemy Marysi i pozostałym dziewczynkom oraz życzymy wszystkim dalszych   wokalnych sukcesów !

E. Kopeć

Święta za pasem ;)

A po chwili – Nowy rok !!!

W szkole zrobiło się nastrojowo: gwiazdki, Mikołaje, choinki, gałązki świerkowe, bombki, kolorowe łańcuchy, ozdobiły ściany, okna, drzwi… Znak, że Święta już za pasem. Zawieszamy szkolne obowiązki na choinkowej gałązce i … będziemy świętować. Wszystkim należy się odpoczynek po trudach kilkumiesięcznej nauki i przed finałem półrocza ;)

Pozostaje tylko życzyć wszystkim:

Zdrowych, wesołych, spokojnych Świąt w rodzinnym gronie, chwili odpoczynku od codziennych trosk i obowiązków w miłej, świątecznej atmosferze.

Oby ten czas dał wytchnienie, pozwolił poszukać inspiracji i pomysłów, by wkrótce z radością i nowymi siłami wejść w nowy – 2020 rok!


Świąteczna GaleriaKolędujmy Małemu – jasełka bożonarodzeniowe w naszej szkole

Okres Bożego Narodzenia to piękny czas – pełen magii, miłości, pojednania i wielu wzruszeń. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się   jasełka bożonarodzeniowe.

Pani dyrektor Grażyna Wódz, przywitała zaproszonych gości – byłych nauczycieli, rodziców, pracowników placówki oraz   całą społeczność uczniowską. Następnie na scenie w przedstawieniu jasełkowym zaprezentowali się uczniowie klasy VII. Nie zabrakło w takim dniu wspólnego kolędowania. Przed publicznością wystąpiły laureatki Konkursu Kolęd i Pastorałek – Zofia Zbytek (kl.II) ze skoczną „Pastorałką od serca do ucha” i kolędą „Gdy śliczna Panna”   oraz Oliwia Jarosz (kl.VIII), która wykonała wzruszającą   „Kolędę Maryi” i kolędę pt. „Mizerna cicha”. Publiczność wysłuchała także pastorałki „Była noc” w wykonaniu uczennic z klas młodszych. Następnie przedstawiciele SU złożyli świąteczne życzenia i wręczyli okolicznościowe kartki wszystkim gościom. Bardzo uroczystą i podniosłą chwilą było przekazanie na ręce pani dyrektor przez p. Izabelę Sieczkę, instruktorkę ZHP, Polskiego Betlejemskiego Światła Pokoju. Hasło tegorocznej akcji brzmi  „Światło, które daje moc…”   i przypominać   ma „iż płomień dodaje siły każdemu człowiekowi”.

Podczas spotkania panowała uroczysta i rodzinna atmosfera. Jasełka przygotowała pani Ewa Adamczyk, o oprawę muzyczną zadbały panie Ewa Kopeć i Elżbieta Herman

GALERIA                                                                                                                                     Elżbieta Herman

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ DEKORACJĘ SALI LEKCYJNEJ

Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez pewnych atrybutów, które wprowadzają nas w świąteczny nastrój i czynią ten okres tak wyjątkowy. Dlatego w okresie przedświątecznym Samorząd Uczniowski zorganizował „Konkurs na najpiękniejszą   świąteczną dekorację sali lekcyjnej”, który został rozstrzygnięty w dniu 19.12.2019 r.

Magia Świąt udzieliła się wszystkim uczestnikom konkursu, każda z sal lekcyjnych została świątecznie udekorowana. Dodatkowo z inicjatywy SU uczniowie, pod okiem opiekunów oraz swoich wychowawców pięknie udekorowali szkolne korytarze. Zielone gałązki, girlandy, lampiony, choinki, pierniki, świąteczne ozdoby, stroiki i ręcznie wykonane dekoracje -   to wszystko mogliśmy podziwiać w naszej SP2.
Świąteczne aranżacje   sal oceniane były przez Komisję w składzie: Pani Dyrektor Grażyna Wódz, Pani Bożena Fornal oraz Pani Agnieszka Młynarczyk. Pod uwagę wzięte zostały następujące kryteria: pomysłowość, samodzielność wykonania ozdób, wkład pracy włożony przez zespół klasowy w przygotowanie ozdób, estetyka wykonania oraz oddanie świątecznej atmosfery.

Wyniki będą ogłoszone po przerwie świątecznej. Serdecznie dziękujemy uczniom wszystkich klas oraz wychowawcom za poświęcony czas i wysiłek w przygotowanie dekoracji sal. Gratulujemy wszystkim kreatywności, chęci oraz zaangażowania- bez wspólnej pracy w naszej szkole nie byłoby tak pięknie.
Wesołych Świąt!

Zdjęcia sal i korytarzy   w świątecznej odsłonie oraz migawki z klasowych spotkań opłatkowych prezentujemy w „Galerii Świątecznej”

                                                                                                E.KopećZ wizytą w Kieleckim Centrum Kultury

13 grudnia 2019 roku został zorganizowany wyjazd do Kielc na spektakl baletowy „Alicja w krainie czarów”. Było to wyjątkowe   wydarzenie, gdyż udział wzięli wszyscy uczniowie klas I-III oraz IV-VIII wraz z wychowawcami. Autorskie libretto spektaklu napisała Elżbieta Pańtak, współzałożycielka i dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury. Spektakl okazał się barwną i radosną opowieścią, w której niezwykłą   rolę odegrały   muzyka i taniec – od stepowania, poprzez jazz, do tańca współczesnego. Całości dopełniła bajkowa scenografia, pełne kolorów kostiumy   i liczne efekty multimedialne. Na scenie oprócz zawodowych tancerzy zaprezentowały się   także dzieci i młodzież ze Szkoły Tańca. Szczególnie gromkimi brawami oklaskiwaliśmy tych   najmłodszych… Nie mając czarodziejskiej różdżki, mogliśmy przenieść się w magiczny świat fantazji i niezwykłych czarów… Dzięki temu spektakl dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń.

                                                                                                Elżbieta Herman

Magiczne   Zwycięstwo Oliwii Jarosz !

W czwartek, 12 grudnia 2019 r., w patio Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej odbyła się piąta, jubileuszowa edycja Nieziemskiego Festiwalu Piosenki Magicznej.

Organizatorem był Zespół Szkól Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Skarżysku-Kamiennej, we współpracy z Miejskim Centrum Kultury. Do festiwalu przystąpili wykonawcy ze szkół podstawowych (kl. VII, VIII) i szkół ponadgimnazjalnych, których zadaniem było wykazanie się nieziemskim poczuciem magii. Prezentacje muzyczne oceniało profesjonalne jury w składzie: Ewa Krakowiak – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I – go stopnia w Skarżysku-Kamiennej, Patrycja Suwara – absolwentka muzykologii KUL w Lublinie, wokalistka, dziennikarka muzyczna oraz Jerzy Dobaj – nauczyciel muzyki.

Nasza reprezentantka Oliwia Jarosz, uczennica klasy VIIIA oczarowała Jury oraz zgromadzoną publiczność, zajmując w pełni zasłużone I miejsce! Jury nie miało najmniejszych wątpliwości, że jej interpretacja słynnej kompozycji wielkiego artysty Czesława Niemena była prawdziwie magiczna i zaśpiewana po mistrzowsku.

Oliwka   otrzymała nagrodę pieniężną oraz dyplom.

Gratulujemy fantastycznego występu i życzymy Oliwce dalszych sukcesów!

E. Kopeć
II SPOTKANIE KLUBU TWÓRCZYCH NAUCZYCIELI W SKARŻYSKIEJ „DWÓJCE”

W dniu 11 grudnia   2019 r. nauczyciele z placówek oświatowych powiatu   skarżyskiego i starachowickiego   przybyli na II Spotkanie Klubu   Twórczych Nauczycieli, który działa w ZPO w Szkole Podstawowej nr 2 im. Orła Białego od 2018r. 

Celem KTN jest podejmowanie i promowanie wszelkich działań edukacyjnych i naukowych sprzyjających podnoszeniu jakości pracy szkoły. Klub inspiruje do kreatywnej i innowacyjnej współpracy środowisko uczestników i prowadzących, którzy będąc praktykami uczą się od siebie, wzajemnie dzielą doświadczeniem i umiejętnościami oraz ciekawymi pomysłami na edukację w różnych jej obszarach.

Wydarzenie uroczyście otworzyła dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Grażyna Wódz, która podkreśliła aktualność i zasadność podejmowanej problematyki w świetle zmian cywilizacyjnych i potrzeby dostosowania edukacji do wyzwań współczesności.

II Spotkanie Klubu Twórczych Nauczycieli pod tytułem „Aktywny nauczyciel – aktywny uczeń, czyli co zrobić, aby uczniowie chcieli się uczyć” poprowadziła  Renata Pela nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej oraz doradca metodyczny, która za prezentowała nowatorskie   rozwiązania metodyczne, które wprowadza w pracy na co dzień odchodząc od kultury nauczania i wprowadzając kulturę uczenia się. Dziecko bez stopni i szkoła bez podręcznika , czy tak można? Okazuje się, że tak. Aby zmienić szkołę, musimy zmienić to co dzieje się na lekcjach.

W czasie rozmowy   podkreśliła również, że pełniąc rolę zewnętrznego konsultanta,   w różny sposób realizuje swoje zadania, a strategię działania   metodycy za każdym razem dopasowują do grupy nauczycieli, z którymi współpracują oraz warunków, w których funkcjonuje szkoła

Pani Katarzyna Dulęba nauczyciel klasy I w SP2 zaprezentowała zastosowanie TIK w edukacji wczesnoszkolnej - ,,Tablica interaktywna, wirtualne narzędzia oraz programy użytkowe i aplikacje”.

Nauczyciele odbyli również ,,wirtualny spacer edukacyjny” obserwując nagrane fragmenty lekcji.

Pani Grażyna Barszczyk opowiedziała o wdrożeniu W SP2 innowacji pedagogicznej ,,Bezpieczna przestrzeń - aktywny korytarz”, który związany jest z aranżacją przestrzeni szkolnej do gier i zabaw ruchowych, działań artystycznych, czytelniczych itp.;

Wartością dodaną KTN były – jak zawsze – rozmowy kuluarowe   przy kawie i herbacie, podczas których czyjeś słowa działają jak iskra, pobudzając do kreatywnego działania i inspirują do poszukiwania ciekawych rozwiązań edukacyjnych.

Uczestnicy spotkania wskazywali na potrzebę dzielenia się dobrymi praktykami, które mogą służyć innym osobom zaangażowanym we wspomaganie pracy szkół. W czasie spotkania pojawiły się pomysły, które już wkrótce zespół Doradców Metodycznych ŚCDN oraz   Klubu Twórczego Nauczyciela   będzie wprowadzał w życie, aby umożliwić wzajemną komunikacje i możliwość wymiany doświadczeń.

GALERIA

Materiał własny SP2


Festiwal Poezji Dziecięcej

09 grudnia w naszej szkole odbył się po raz piąty Festiwal Poezji Dziecięcej. Uczestniczyli w nim uczniowie z klas I-III oraz IV-VIII. Celem spotkania była popularyzacja poezji dziecięcej, doskonalenie zdolności recytatorskich oraz uwrażliwianie na piękno żywego słowa. Prezentowano utwory znanych polskich poetów takich jak: Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Ludwik Jerzy Kern, Wanda Chotomska itp. Popisy uczniów oceniała komisja jury w składzie: p. Renata Pela, p. Marzena Tomaszewska i p. Katarzyna Dulęba. Zwracano uwagę na poprawną wymowę, interpretacje i znajomość tekstu.

Dyplomami i nagrodami książkowymi wyróżniono:

w kategorii klas I-III:

I miejsce: Apolonia Cieślak (klasa II a) i Lena Tylko (klasa I a)

Wyróżnienie: Amelia Szuster

w   kategorii klas IV-VIII

I – Gabriel Wawryszczuk (klasa VIIa)

II – Zuzanna Makuch (klasa Va)

III – Martyna Zielińska (klasa Via)

Spotkanie było udane i dostarczyło niezapomnianych wrażeń obecnym uczniom, rodzicom i nauczycielom. Uroczystość przygotowała Renata Wrześniewska.

R. Wrześniewska     

 

 


Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek   im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie

W dniach 6-8 grudnia 2019 r. w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. św. Stanisława Kostki odbyły się przesłuchania w ramach eliminacji do   26. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

Będzin nazywany jest stolicą polskiej kolędy i pastorałki. To jeden z największych kolędowych przeglądów w Europie, a zarazem jeden z największych festiwali muzycznych w kraju, w którym łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło blisko 30 tys. uczestników. Festiwal ma przebieg dwuetapowy – każdego roku w grudniu, w niemal 40 miastach w Polsce, oraz na Ukrainie, Białorusi i Litwie odbywają się eliminacje gromadzące ok. 1 800 solistów i grup.

Naszą szkołę podczas przesłuchań w regionalnym XIII Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek reprezentowały uczennice:

1.       Oliwia Jarosz – kl. VIII a

2.       Eliza Perkosz – kl. II a

3.       Zofia Zbytek – kl. II a

4.       Maria Obara – kl. II a

 Jury   postanowiło zaprosić Oliwię Jarosz   na Galę Finałową 28 grudnia o godz. 17.00 do Parafii Świętego Antoniego z Padwy w Kielcach. Tam również zostaną ogłoszone ostateczne wyniki, wręczone nagrody oraz nominacje do Będzina. Wielkie brawa dla dziewczynek z klasy II a, które po raz pierwszy wzięły udział w tym najbardziej prestiżowym festiwalu i pięknie się zaprezentowały podczas przesłuchań!

                                                                                                                                                                                                                                      Gratulujemy Oliwce i trzymamy kciuki za wyniki!

E. Kopeć


Wesoło i świątecznie, czyli MIKOŁAJKI na BORZE 

6 grudnia w Szkole Podstawowej nr 2 wesoło, kolorowo i smacznie, obchodzono Mikołajki. Na korytarzach i w salach królował kolor czerwony. Tego dnia wszyscy uczniowie, a nawet niektórzy nauczyciele przyszli wystrojeni w mikołajkowe czapeczki i inne świąteczne gadżety. Do szkoły zawitał   Mikołaj i piękne, uśmiechnięte Śnieżynki, którzy przy dźwiękach świątecznych przebojów odwiedzili uczniów i wszystkich pracowników szkoły.   Ekipa św. Mikołaja obdarowała uczniów kolorowymi lizakami, natomiast każdy: mały i duży, kto tego dnia był w szkole otrzymał pysznego pączka. O dziwo, nikt nie dostał rózgi…  To chyba świadczy o tym, że na Borze są same grzeczne dzieci.  Było wesoło, słodko i świątecznie    

             Kolejne Mikołajki za rok!

 

E. Kopeć


Andrzejki 2019

27 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Przewidziane w programie liczne zabawy, wróżby i słodki poczęstunek zachęciły uczniów oraz absolwentów do przyjścia. Dyskoteka była przeznaczona dla klas IV-VIII. Samorząd Uczniowski prowadził całą "imprezę", a uczniowie z poszczególnych klas zapewnili różnego rodzaju ciasta i napoje oraz przygotowali „stoliki wróżb”.

Samorząd UczniowskiUCZNIOWIE I PRZEDSZKOLAKI Z ZPO/SP 2  ŚWIĘTUJĄ  MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA  WSPÓLNIE Z UNICEF

20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać uwagę na dzieci i ich prawa. W tym roku przypada 30 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka  to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie.

Do akcji przystąpiła nasza szkoła. Wszyscy tego dnia przyszliśmy ubrani na niebiesko, każda klasa miała niebieskie baloniki i twórcze plakaty z hasłami dotyczącymi Praw Dziecka.
O godzinie 11.00 wszyscy spotkaliśmy się przed budynkiem szkoły, przedstawicielki SU przybliżyły historie Praw Dziecka, założenia „Unicef” dotyczące zorganizowania takiej akcji. Po czym zaopatrzeni w niebieskie baloniki oraz plakaty propagujące Prawa Dziecka ruszyliśmy ulicami osiedla Bór.


Samorząd Uczniowski


Koncert   Galowy   Konkursu „Z Pieśnią do   Niepodległej”

W środę, 20 listopada br. w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej odbyła się   Gala Finałowa XII Skarżyskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej   „Z Pieśnią do Niepodległej”. Podczas koncertu   poznaliśmy nazwiska laureatów, wśród których znalazły się uczennice naszej szkoły. W kategorii klas młodszych II miejsce zdobyła Zofia Zbytek.
W kategorii Open wyróżnienie zdobyła Oliwia Jarosz (w duecie z Patrycją Ziębą – naszą absolwentką).
Gratulujemy !!!
                                              

E. HermanJesienny Kiermasz Rozmaitości

19 listopada z inicjatywy SU w naszej szkole odbył się PUMPKIN DAY – czyli   jesienny kiermasz rozmaitości. Tego dnia na pierwszym piętrze były sprzedawane różne wypieki oraz przetwory, które zostały przygotowane przez uczniów klas starszych. Każda klasa otrzymała konkretne, „zdrowe” zadanie do wykonania. Można było najeść się do syta pyszną sałatką owocową, kanapkami ze zdrowego pieczywa, jesiennymi ciastami,   spróbować apetycznych szaszłyków i koreczków owocowo – warzywnych oraz napić się świeżo wyciskanych soków i cudownie rozgrzewającej, aromatycznej herbatki. Klasy 1 i 2 przygotowały zastawę stołu, a klasa 3 zadbała o dyniowo – jesienną dekorację korytarza. To był wspaniały kiermasz, w którym brali udział nie tylko uczniowi, ale też nauczyciele. Daniem dnia była   zupa z dyni, ale szybko zniknęła, więc osoby które się nie załapały – zapraszamy za rok. Mamy nadzieję że dobrze bawiliście się na kiermaszu. Wspólnie promowaliśmy zdrowe odżywianie – było bardzo zdrowo, kolorowo i pysznie.M. Zielińska - SU


 


"Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2019" - zbliżamy się do finału

Zgodnie z harmonogramem akcji, 14 listopada odbyło się spotkanie uczniów klas IV, V i VI z, funkcjonariuszami KPP w Skarżysku - Kamiennej.  Goście w ciekawy i przystępny sposób przybliżyli uczniom pojęcia cyberprzemocy i stalkingu. Mówili też o środkach bezpieczeństwa, jakie każdy Internauta powinien stosować podczas korzystania z sieci oraz o zagrożeniach, jakie mogą wyniknąć z ich zaniedbania. Przestrzegali również przed głupimi żartami typu fałszywy alarm, wskazując na duże możliwości wykrycia sprawców i wysokie kary, które grożą za takie "dowcipy". Mamy nadzieję, że ta lekcja zostanie zapamiętana na zawsze ;)


S. Kubasiewicz


 


„Z Pieśnią do Niepodległej”

13 listopada 2019 roku   w Miejskim Centrum Kultury odbyły się eliminacje do Koncertu Finałowego   XII   Skarżyskiego Przeglądu   Pieśni   Patriotycznej „Z Pieśnią   do   Niepodległej". Jak co roku, organizatorami przeglądu są:  Miejskie Centrum Kultury im. Leopolda Staffa, Referat Edukacji Urzędu Miasta w Skarżysku – Kamiennej, współorganizatorem – Państwowa Szkoła Muzyczna I-go stopnia  im. Zygmunta Noskowskiego w Skarżysku – Kamiennej.   Natomiast honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Skarżyska – Kamiennej – Konrad Krönig oraz Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Kielcach. 

Celem   tego konkursu jest popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznej   wśród   dzieci i młodzieży, kultywowanie tradycji i postaw patriotycznych oraz prezentacja dorobku artystycznego poszczególnych placówek i instytucji.  

Naszą szkołę w kategorii klas II-IV reprezentowały uczennice klasy 2a: Maria Obara (wykonała piosenkę „Jedenasty listopada”) oraz Zofia Zbytek (zaprezentowała piosenkę „Jesteśmy stąd” i otrzymała nominację do Koncertu Finałowego). Solistki przygotowała pani Elżbieta Herman.

W kategorii klas starszych i Open z piosenkami „Zanim padnie strzał” oraz „Walczyk” wystąpiła Oliwia Jarosz z kl.8a , która również została zaproszona do udziału w   Gali Finałowej. Uczennicę przygotowała pani Ewa Kopeć.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!E. Herman


 


Narodowe Święto Niepodległości

Poczet Sztandarowy naszej szkoły wziął udział w powiatowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które miały miejsce 11 listopada 2019 roku na Skwerze Niepodległości pod Pomnikiem Bojowników o Wolność i Niepodległość.12 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość uświetnił występ uczniów klas II, VI, VII i VIII,   przygotowany przez panią Elżbietę Herman, we współpracy z panią Grażyną Gładyś.

Zaszczycili nas swoją obecnością przyjaciele naszej szkoły, przedstawiciele Kręgu Instruktorskiego „Łysica”: pani Maria Wrzeszczewicz oraz państwo Jadwiga i Stefan Jurzyńscy – bohaterowie walki o naszą niepodległość .

Wystąpienie pani Marii – druhny „Isi” i pana Stefana było dla uczniów,   i pracowników szkoły prawdziwą lekcją historii. Następnie dyrektor szkoły -   pani Grażyna Wódz i   przedstawiciele SU zaprosili gości na spotkanie w pokoju nauczycielskim. Przy herbatce i słodkim poczęstunku ufundowanym przez rodziców uczniów klasy VI, czas upłynął szybko na wspomnieniach i wspólnym   śpiewaniu. Serdecznie dziękujemy naszym Harcerzom –Seniorom z ze Stowarzyszenia Szarych Szeregów AK.

G. Gładyś, E. Herman


Szkoła - do hymnu !

Dzisiaj, tj. 8 listopada 2019r. cała społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły odśpiewali najpiękniejsza pieśń narodu polskiego – hymn narodowy. Podczas tego wydarzenia patriotycznego panował uroczysty i   podniosły nastrój. Po odśpiewaniu 4 zwrotek hymnu,   dyrektor szkoły – pani   Grażyna Wódz, zaprosiła   wszystkich   uczniów i nauczycieli do udziału w miejskich obchodach Święta Niepodległości.   

Elżbieta Herman


Spotkanie z funkcjonariuszami Policji oraz pracownikami Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej (Projekt "Szybuj Bezpiecznie w Internetowej Chmurze" 2019)

W ramach realizacji projektu "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze" w naszej szkole zaplanowano cykl spotkań z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku - Kamiennej.

7.11.2019r. odbyło się pierwsze spotkanie z funkcjonariuszami KPP z uczniami klasy 7 i 8. Tematem była   cyberprzemoc, cyberzagrożenia oraz   odpowiedzialność karna nieletnich.  Funkcjonariusze przybliżyli uczniom zagadnienia związane z mądrym i bezpiecznym korzystaniem z sieci oraz uświadomili konsekwencje prawne w przypadku ich nieprzestrzegania. W czasie spotkania przypomniano o skutkach nieprzemyślanych zachowań: umieszczanie bez pozwolenia wizerunku innych ludzi, lub wpisywania obraźliwych słów czy uwag. Drugie spotkanie z przedstawicielami policji dla klas 4, 5 i 6 zaplanowano na 14.11.2019 r.

Dodatkowo tego samego dnia odbyły się kolejne zajęcia edukacyjne dla uczniów z zakresu edukacji filmowej prowadzone przez pracownika Powiatowej   Biblioteki Pedagogicznej na temat zagrożeń w sieci. Tematem spotkań były: „Zasady w sieci” ( zajęcia w klasie 4) oraz „Jak młodzież korzysta z nowych mediów” (zajęcia w klasie 7 i 8). Wcześniej, w październiku,  uczniowie klas starszych   uczestniczyli w zajęciach pt. „Hejt internetowy”.

Prelekcje gości poprzedziły lekcje wychowawcze mające na celu upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z zasobów Internetu, kształtowanie właściwych postaw wobec mowy nienawiści, dyskryminacji i łamania praw dziecka.

E. KopećOLIWIA JAROSZ LAUREATKĄ I MIEJSCA VI POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO   „BYĆ ZWYCIĘŻONYM I NIE ULEC – TO ZWYCIĘSTWO”

W środę, 6 listopada w   Szkole Podstawowej nr 5 im Jana Pawła II w Skarżysku-Kamiennej odbył się VI Powiatowy Konkurs Recytatorski „Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo”. Organizatorami konkursu byli: Powiat Skarżyski, Stowarzyszenie LGD „Cicha Sława” i Zespół Placówek Oświatowych nr 4, Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Jana Pawła II w Skarżysku-Kamiennej. Konkurs współfinansowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. W przesłuchaniach   uczestniczyło 26 uczniów ze szkół podstawowych i średnich z powiatu skarżyskiego. Każdy uczeń prezentował jeden wybrany przez siebie wiersz lub fragment prozy dotyczący walki o niepodległość.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VIII a:

·          Oliwia Jarosz

·          Julia Zięba

przygotowane przez nauczycielkę języka polskiego p. Grażynę Gładyś.

Z przyjemnością informujemy, że Oliwia Jarosz otrzymała I miejsce w swojej kategorii wiekowej! Laureaci konkursu wystąpią 11 listopada w Hotelu „Promień” podczas wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej o konkursie: KLIK 1     KLIK 2    KLIK 3E. Kopeć                                                     

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej pod hasłem „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Kulminację patriotycznych działań   zaplanowano w dniach   25.10.2019r. do 31.10.2019r. W tych dniach uczniowie klas I-III i IV-VIII  pod opieką wychowawców   odwiedzili   miejsca pamięci narodowej –t.j. mogiłę zbiorowa pomordowanych w lesie na Borze, pomnik Poległym za Ojczyznę, pomnik   przy Dębie Katyńskim. Uczniowie uporządkowali teren, zapalili znicze i wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. Równocześnie realizowaliśmy zadania w ramach ogólnopolskiej akcji pod hasłem ,,BohaterON w Twojej szkole – włącz historię’’.
Kolejnym zadaniem będzie udział naszej szkolnej społeczności w akcji "Szkoła do hymnu" i odśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada 2019r. o symbolicznej godz. 11:11. Jest   to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy "Rekord dla Niepodległej".


Elżbieta Herman

„DWÓJKA” JEST FIT!

                                                                   ZESPÓŁ ATOMÓWKI   ZWYCIĘZCĄ   FESTIWALU PIOSENKI   O ZDROWIU „ZDROWE NUTKI” 2019

Zespół wokalno-taneczny „Atomówki” w składzie: Eliza Perkosz, Zofia Zbytek, Maria Obara, Lena Majcher, Maria Bilska, Maja Ozięmbłowska, Maja Durlik   wziął udział w „Festiwalu Piosenki o Zdrowiu” 2019. Festiwal przebiegał na dwóch szczeblach: powiatowym i wojewódzkim. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i ich opiekunów tematyką zdrowia,   ze szczególnym uwzględnieniem zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Zadaniem uczestników było przygotowanie autorskiej piosenki o tematyce dotyczącej szeroko rozumianego zdrowia, a w szczególności zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Organizatorem konkursu byli: Polskie Towarzystwo Higieniczne Oddział w Kielcach, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku – Kamiennej.

24 października 2019 r. w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Skarżysku-Kamiennej odbył się etap powiatowy, na którym jednogłośną decyzją Jury „Atomówki” zajęły I miejsce i zdobyły nominację do finału w Kielcach.

29 października jako reprezentantki powiatu skarżyskiego wystąpiły w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Jury oceniało prezentacje na 3 płaszczyznach: treści prozdrowotne, umiejętności wokalne oraz walory artystyczne (dobór muzyki, choreografia, stroje). Komisja konkursowa była zgodna w kwestii przyznania I miejsca. Dziewczynki ze Skarżyska- Kamiennej były bezkonkurencyjne - brawurowym wykonaniem piosenki „Zacznij być Fit” podbiły scenę oraz serca jurorów otrzymując tym samym zasłużone I miejsce w województwie świętokrzyskim! Atomówki w nagrodę otrzymały piękną statuetkę,   pamiątkowe dyplomy oraz sprzęt sportowy dla szkoły. Zespół przygotowała Ewa Kopeć.
Więcej:

klik

Ewa Kopeć

OLIWIA JAROSZ FINALISTKĄ VI ŚWIĘTOKRZYSKIEGO KONKURSU PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ I ŻOŁNIERSKIEJ

25 października 2019 r. w sali widowiskowej Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie odbyły się eliminacje VI Świętokrzyskiego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej - „Patriotyzm wśród nas. Wolność – znaczy Ojczyzna”. Tegoroczny konkurs był pod wieloma względami rekordowy. Zaśpiewało w nim aż 200 młodych wokalistów w III kategoriach wiekowych, a wśród nich zarówno soliści jak zespoły muzyczne. Wykonawcy przypominali o ofiarach bohaterów, o trudzie odzyskanej wolności i znaczeniu pokoju.

Celem konkursu jest wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez formy aktywności artystycznej, zachęcanie do wspólnych, ponadpokoleniowych muzycznych spotkań, przywrócenie naszej zbiorowej pamięci, niektórych zapomnianych już polskich pieśni patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju, podniesienie świadomości narodowej, kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny oraz wspieranie najzdolniejszych wokalnie uczniów i umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych oraz dorobku artystycznego.

Uczennica klasy VIII a Oliwia Jarosz występowała w dwóch kategoriach: soliści i zespoły (duet z absolwentką „Dwójki” Patrycją Ziębą - uczennicą I LO). W każdej z nich zakwalifikowała się do ścisłego Finału VI Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej!

Wyniki poznamy 22 listopada 2019 r. podczas uroczystej Gali Finałowej w Filharmonii Świętokrzyskiej. Z niecierpliwością czekamy ;)Ewa Kopeć

Więcej informacji tu: klik


„DWÓJKA” NA PATRIOTYCZNĄ NUTĘ

OLIWIA JAROSZ W FINALE   IV OGÓLNOPOLSKIEGO   FESTIWALU   PIOSENKI NIEZŁOMNEJ I NIEPODLEGŁEJ
im. HENRYKA RASIEWICZA „KIMA”

24.10.2019 r. Oliwia Jarosz – uczennica klasy VIII, wzięła udział w eliminacjach wojewódzkich   Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”, które odbyły się w Kieleckim   Centrum Kultury.

Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie PASSIONART, Fundacja Armii Krajowej im. Franciszka Miszczaka w Londynie oraz Instytut Pamięci Narodowej. Jest to przedsięwzięcie, które poprzez muzykę chce upowszechniać wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych. Patronem Festiwalu jest Henryk Rasiewicz „Kim” - żołnierz 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Poza walką z bronią w ręku ramię w ramię z innymi żołnierzami Brygady kpt. Gracjana Froga „Szczerbca”, przysłużył się Ojczyźnie także w inny sposób. Jest on bowiem autorem wielu pieśni partyzanckich.

Festiwal cieszy się ogromną popularnością. Z roku na rok przybywa wykonawców, a organizatorzy twierdzą, że prezentowany przez nich poziom artystyczny również ma tendencje wzrostowe. W tegorocznej edycji, z terenu województwa świętokrzyskiego, udział wzięło 130 osób, które śpiewały w czterech kategoriach wiekowych. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji oraz po obradach, Jury przyznało nagrody i wyróżnienia.

Oliwia Jarosz otrzymała WYRÓŻNIENIE i będzie reprezentować Szkołę Podstawową nr 2 im. Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej podczas Finału Ogólnopolskiego Festiwalu w Krakowie w dniach 15-17 listopada 2019r.

Gratulujemy Oliwii   i trzymamy kciuki za występ w Krakowie.

więcej informacji poniżej:
klik 1
                                                                                                                                                                                                                                        Ewa Kopeć                                                                                 


Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji pod hasłem ‘’BohaterON w Twojej szkole – włącz historię’’. Jest to   kampania   o tematyce historycznej, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukacja społeczeństwa, a także promocję postaw patriotycznych i popularyzowanie historii Polski XX wieku. W październiku przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne dla klas I-III i starszych wg przesłanych   pakietów. Uczniowie poznali i poszerzyli wiedzę na temat Powstania Warszawskiego, wypełniali karty pracy, które zostały wyeksponowane na korytarzach szkoły. Poznali biogramy wybranych powstańców. W klasach młodszych dzieci budowały też makiety schronów i szyfrowały wiadomości.      Ostatnim zadaniem było wykonywanie    kartek i laurek dla Powstańców (Łącznie zostało wysłanych 55). Uczennica Oliwia Jarosz z kl.VIII   wystąpiła w III edycji   Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza ,,Kima'',   gdzie zdobyła wyróżnienie. Wszystkie dzieci pod opieką wychowawców   odwiedziły   miejsca pamięci narodowej: mogiłę zbiorowa pomordowanych w lesie na Borze, pomnik Poległym za Ojczyznę, pomnik   przy Dębie Katyńskim. Uporządkowały teren, paliły znicze i wspólnie śpiewały   pieśni patriotyczne. Akcja ,,BohaterOn w Twojej szkole’’ to prawdziwa lekcja patriotyzmu.

                                                                                                                       Elżbieta Herman

                                                              
II miejsce dla drużyny klas V w Powiatowych Eliminacjach   Konkursu „Bezpieczeństwo na 5”

29.10.2019r.w Zespole Szkół   Publicznych w Bliżynie odbył się powiatowy etap XIII edycji Wojewódzkiego Konkursu ,,Bezpieczeństwo na 5’’ organizowany przez Wydział Prewencji i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wspólnie z Kuratorium Oświaty w Kielcach. Jego   głównym celem jest utrwalanie wiedzy z zakresu ogólnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wśród 14 zgłoszonych drużyn znalazła się także drużyna z naszej szkoły. Podczas zmagań konkursowych komisja oceniła   prace plastyczne na temat "100-lecie   Polskiej Policji - zawsze na straży bezpieczeństwa’" oraz odpowiedzi napytania testowe.  W końcowej klasyfikacji uczniowie naszej szkoły: Bianka Blajerska  i Zuzanna Makuch z kl. 5a oraz Filip Borowiec z kl. 5b zajęli II miejsce w powiecie. Drużynę przygotowała Elżbieta Herman.
Puchary i nagrody wręczyli Wójt Gminy Bliżyn Mariusz Walachnia oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Skarżysku – Kamiennej mł. insp. Piotr Piłatowski. Warto dodać, że fundatorami nagród   było Starostwo Powiatowe w Skarżysku – Kamiennej, Urząd Miasta w Skarżysku – Kamiennej, Urząd Gminy w Bliżynie, Nadleśnictwo Suchedniów oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów Województwa Świętokrzyskiego.

Gratulujemy  drużynie i życzymy dalszych sukcesów!!!   

          Elżbieta Herman                                                          

Smyczkowanie na śniadanie”

         28 października 2019 roku gościliśmy w naszej szkole wspaniały duet smyczkowy. Krzysztof Orzechowski i Wojciech Marcinkowski to wirtuozi, którzy wprowadzili uczniów w niezwykły świat dźwięków.

            Słuchacze mieli okazję „poznać bliżej” instrumenty strunowe – smyczkowe, takie jak: skrzypce, altówka i wiolonczela. Artyści – w nawiązaniu do roku 2019, w którym to obchodzimy 200 rocznicę urodzin wybitnego, polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki, przypomnieli nam jego sylwetkę i twórczość. Wykonali m.in. „Mazura” z opery „Straszny Dwór”, czy pieśń „Krakowiaczek”. Poza tym uczniowie mieli okazję odbyć muzyczną podróż po Europie. Usłyszeliśmy Polkę z Czech, węgierski Czardasz, melodie ludowe z Rumunii, Exprompt z Hiszpanii, Marsza Radeckiego z Niemiec i wiele innych znanych kompozycji. Nie obyło się również bez ciekawych zagadek muzycznych dla przedszkolaków,   starszych uczniów, a także dla nauczycieli. Wszyscy aktywnie włączali się do wspólnego muzykowania.

         Na zakończenie spotkania publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami. Koncert „Smyczkowanie na śniadanie” dostarczył nam mnóstwa radości i wielu artystycznych wrażeń. Dziękujemy!


                                                                 Katarzyna Dulęba

Akcja „Pierwszaki” w Miejskim Centrum Kultury

Dnia 23.10.2019 roku w Miejskim Centrum Kultury miała miejsce coroczna akcja „Pierwszaki”, organizowana przez „Echo Dnia”. Uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego wraz z wychowawczynią, panią Katarzyną Dulębą, również uczestniczyli w tej akcji.

Celem spotkania było zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na drodze i w domu. Wiedzę przekazywali najlepsi specjaliści: przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej oraz KRUS. Wydarzenie miało ciekawą i wesołą oprawę.   Na koniec spotkania uczniowie otrzymali prezenty od wiceprezydenta, pana Krzysztofa Myszki   oraz pozowali do zdjęć dla „Echa Dnia”.

Pierwszoklasiści nie tylko wiele się nauczyli, ale jednocześnie miło i wesoło spędzili czas.

                                                                 Katarzyna Dulęba

II Wojewódzki   Szkolny Turniej Szachowy

Dnia 22.10.2019r.został zorganizowany II Wojewódzki   Szkolny Turniej Szachowy, pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w Kielcach. Głównym celem turnieju była promocja sportu szachowego wśród dzieci i młodzieży. Udział około 200 uczniów  z regionu świętokrzyskiego świadczy o dużym zainteresowaniu tą dyscypliną.

W tym wydarzeniu wzięli udział również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Skarżysku-Kam. Rywalizacja odbywała się w odrębnych grupach dziewcząt i chłopców, w trzech kategoriach wiekowych. Grupę dziewcząt reprezentowały: Zuzanna Makuch z kl.5a i Maria Syposz z kl.7a. Natomiast grupę chłopców - Stanisław Ruszkowski z kl.4a, Ksawery Maziarek z kl.5a, Konrad Kardyś z kl.5a, Mateusz Pawelec z kl.5b oraz Piotr Jasiński z kl.7a.

Piotr Jasiński uzyskał 15 miejsce, co pozwoliło mu zakwalifikować się do pierwszej dwudziestki najlepszych szachistów turnieju. Gratulujemy!

Pozostali uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi książkami.


 

Międzynarodowy Tydzień Kodowania 2019 - już za nami ;)

18 października zakończyliśmy warsztaty prowadzone w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kodowania, czyli Code Week 2019. Podczas zajęć uczniowie klas V - VIII mieli okazję "powąchać" chleba programisty, czyli zobaczyli z bliska, że informatyka to nie śmiganie w "FIFĘ" ileśtam, czy uganianie się z wieelką giwerą za paskudnym wrogiem po różnych arenach wojennych, tylko walka z wrednymi poleceniami, gdzie każdy przecinek i każdy znaczek może zaważyć na powodzeniu przedsięwzięcia.

Przebojem warsztatów była próba zmuszenia programu do realizacji komendy "powróż". Ciekawostką - próba stworzenia kwadratu, który miał kąty wewnętrzne równe 100 stopni. Kilka osób myślących o dalszej edukacji w szkołach o profilu informatycznym zaczęło ponownie rozważać wybór. Dla równowagi - mniej więcej tyle samo odkryło, że zmuszenie programu do wykonania założonego zadania to fajna sprawa i chyba się tym bliżej zainteresują. I o to w sumie chodziło.  Wszystkim uczestnikom dziękuję za zaangażowanie i cierpliwość ;)S. Kubasiewicz

Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej nr 2 im. Orła Białego

            Dnia 17 października 2019 roku, w Szkole Podstawowej nr 2 im. Orła Białego przy Zespole Placówek Oświatowych w Skarżysku – Kamiennej, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Uczniowie klasy pierwszej wypowiedzieli słowa ślubowania – po raz pierwszy na nowy sztandar.   Młodym żakom tego dnia, towarzyszyli nie tylko rodzice i najbliżsi, ale także przedstawiciele władz miasta, między innymi wiceprezydent Krzysztof Myszka oraz grono pedagogiczne naszej placówki.

            Część artystyczna rozpoczęła się staropolskim polonezem. Pierwszoklasiści zaprezentowali także zdolności aktorskie. Publiczność mogła obejrzeć autoprezentację multimedialną uczniów, filmiki z życia klasy, między innymi fragment lekcji z cyklu „Bezpieczni na drodze”.
Części oficjalnej całej uroczystości przewodniczyła Dyrektor ZPO Grażyna Wódz. Na koniec spotkania skierowała do uczniów słowa, w których życzyła im wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy.  

            Uśmiechów, gratulacji i serdeczności od starszych koleżanek i kolegów nie było końca. Pierwszoklasiści wraz z rodzicami i wychowawczynią panią Katarzyną Dulębą, zaprosili wszystkich gości na słodki poczęstunek.

K. DulębaGala Jubileuszowa Obchodów 100-lecia PCK w Skarżysku–Kamiennej

16.10.2019r. w Miejskim Centrum Kultury odbyła się Gala 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły. Obchody rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru oraz odegrania hymnu PCK. Następnie powitano zaproszonych gości. Po przemówieniu, które wygłosił Prezes Zarządu PCK – Paweł Bodzenta, zaprezentowano krótki filmik o 100-letniej historii PCK. Później wręczono odznaczania państwowe „Srebrny Krzyż Zasługi” zasłużonych honorowym krwiodawcom z terenu powiatu skarżyskiego.

Dyrektor SP2, pani Gryżyna Wódz, otrzymała podziękowania za współpracę z PCK, zaś pani Ewa Kopeć została uhonorowana statuetką uznania za wieloletnią aktywną działalność na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża.

W części artystycznej na scenie MCK wystąpił zespół „Angels”, który zaprezentował utwory ,,Życie to nie żart’’ oraz ,,Seniorita’’. Nasza uczennica – Oliwia Jarosz, wykonała piosenkę pt. ,,Dziwny jest ten Świat’’ Czesława Niemena.

Warto wspomnieć, że w naszej borowej społeczności jest przyjaciel szkoły, tata ucznia klasy 7, pan Paweł Werens, który jest zasłużonym Honorowym Krwiodawcą – do tej pory oddał 42 litry krwi. Zaczynał w wieku 21 lat i dzięki swojej ofiarności uratował wiele istnień ludzkich, za co   został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.


S.U.

Dzień Edukacji Narodowej w SP2

11 października uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, czasem określany jako „Dzień Nauczyciela”. Tak naprawdę, Światowy Dzień Nauczyciela, to święto międzynarodowe, obchodzone 5 października. Dzień Edukacji Narodowej, to nasze, polskie święto, upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Jest to święto wszystkich pracowników oświaty: nauczycieli, pracowników administracji i obsługi – zarówno czynnych zawodowo, jak też odpoczywających na zasłużonych emeryturach.

Tegoroczny DEN uczciliśmy uroczystym apelem, podczas którego uczniowie podziękowali obecnym, a także emerytowanym pracownikom szkoły za trud i serce wkładane w pracę z młodym pokoleniem. Były piękne podziękowania (także w formie słodkich drobiazgów), życzenia złożone przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz   oczywiście program artystyczny, w wykonaniu uczniów klas V-VII. Warto osobno wspomnieć o przebojowym i żywiołowym występie tanecznym dziewczynek z klasy II, które „skradły show” ;)

Podsumowaniem uroczystości było podziękowanie za występ i życzenia złożone wszystkim obecnym przez panią dyrektor Grażynę Wódz, oraz wręczenie nagród dyrektora szkoły dla nauczycieli i innych pracowników placówki. Wśród naszych pracowników znalazły się także laureatki nagrody Prezydenta M. Skarżyska – Kamiennej: p. Grażyna Wódz, p. Ewa Kopeć oraz p. Anna Adamska – Ślęzak. Wręczenie tych nagród nastąpiło podczas uroczystości miejskich (zapraszamy do obejrzenia relacji).

Uroczystość przygotowali: Elżbieta Herman, Ewa Kopeć, Kamila Kotusiewicz, Wiktor Geller, Sławomir Kubasiewicz.

Galeria

S. Kubasiewicz

Wycieczka do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Skarżysku – Kamiennej

W ramach realizowanego w naszej szkole programu ekologicznego „Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii”, 09 października 2019 roku klasa siódma pod opieką pani Renaty Wrześniewskiej   odwiedziła Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Skarżysku - Kamiennej.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z pracą, zakresem prowadzonych badań oraz specjalistyczną aparaturą i wyposażeniem  stacji.

Pracownicy sanitarni opowiedzieli   o zakresie prac wykonywanych w stacji oraz oprowadzili uczniów po poszczególnych działach. Największym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia związane z prowadzeniem analiz w  laboratorium badania żywności, mikrobiologicznym i badania wody.  Uczniowie mieli okazję obejrzeć rożne rodzaje   sprzętu używanego podczas prac.

Wycieczka była udana i w znacznym stopniu poszerzyła wiedzę ekologiczną uczestników.

Renata Wrześniewska

Zaczęliśmy Tydzień Kodowania

9 października rozpoczęliśmy nasz event o nazwie „LOGO LAND”, zorganizowany w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kodowania 2019 . Uczniowie klas V i klasy VIII dowiedzieli się kilku ciekawych rzeczy: np. tego, że mama wydając poranne polecenia typu: „umyj się, ubierz, skocz do sklepu po bułki i mleko, a po drodze wynieś śmieci”, dokonuje zabiegu programowania odbiorcy, zaś poranne ubieranie się jest realizacją algorytmu. I że algorytm musi mieć sens – czyli nie powinniśmy zakładać skarpetek na buty, a spodni na głowy. No i że algorytm pojawia się nie tylko w matematyce, ale również w procesie montażu szafy z IKEI, czy w pieczeniu ciasta.

Po przyswojeniu tych porażających informacji, młodzież zmagała się z trudami stworzenia ciągów logicznie uporządkowanych instrukcji, napisanych w języku zrozumiałym dla komputera, zmierzających do zrealizowania określonych zadań. Czyli po polsku: próbowali stworzyć proste programiki w środowisku LOGOMOCJA. Było trochę śmiechu, gdy okazało się, że prawa strona nie zawsze jest prawa, a kąt podajemy w stopniach, nie pikselach czy centymetrach. No i wielu początkujących programistów uznało, że „żółw” z LOGOMOCJI jest po prostu złośliwy. Że nie wspomnę o nauczycielu, który te zadania wymyślił.

---------------------------------------------------------------

W kolejnych dniach jest coraz ciekawiej. Dziś (16.X.) niektórzy uczniowie ze zdumieniem stwierdzili, że komputerowi nie jest wszystko jedno, czy otrzyma komendę "powtórz", czy "powróż". Obrażali się trochę na spacje, które raz są, a raz ich być nie powinno - najczęściej dokładnie odwrotnie, niż uczeń sobie wyobraża. Długo rozważali też, czy kwadrat poza długością boku, obwodem i polem, nie ma przypadkiem objętości. Ale jakoś idziemy do przodu ;)

---------------------------------------------------------------

17 września - prowadzący zajęcia (czyli ja), został zastrzelony przez kilku uczniów z klasy VI. Oczywiście "zastrzelenie" było symboliczne, a użytą bronią były samodzielnie (tylko w oparciu o dość enigmatyczny opis) naskrobane procedury z parametrami, wykorzystujące instrukcję powtarzania. Oby tak dalej.

S. Kubasiewicz

SP2 świętuje X „Marsz Różowej Wstążeczki” oraz rozstrzygnięcie konkursu „Niech każda Kobieta będzie piękna i zdrowa dla tych, których kocha”

26 wrze śnia 2019 roku obchodziliśmy „X Marsz Różowej Wstążeczki”,
w kt
órym uczestniczy ły uczennice klasy VIII z zespołu „Black Angels” (Oliwia Jarosz, Julia Kamińska, Julia Zięba, Oliwia Niewczas) oraz Absolwentka SP2 – Patrycja Zięba. Dziewczyny zaprezentowały znane piosenki, kt óre nawi ązywały do tematyki spotkania. Tego dnia r ównie ż odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu pt. “Niech każda kobieta będzie piękna i zdrowa dla tych, których kocha”, kt órego laureatk ą została Oliwia Jarosz z klasy VIII. Udział w konkursie wzięła również Anna Syposz, kt óra otrzymała wyr ó żnienie za swoją pracę plastyczną.

Gratulujemy laureatkom !


Oliwia Niewczas - SU


V MIEJSCE DLA SP2 W WIELKIM QUIZIE HISTORYCZNYM

     25 września 2019 roku odbył si ę Wielki Świętokrzyski Quiz Historyczny Gramy dla Niepodległej”, organizowany przez Wojewodę Świętokrzyskiego – Agatę Wojtyszek.
W Quizie udzia
ł wzięło 13 trzyosobowych drużyn, w tym 4 reprezentujące naszą szkołę.
Tematyka Quizu nawi
ązywała do walk Polaków o niepodległość oraz 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

     Z przyjemnością informujemy, że jedna z naszych drużyn w składzie:

1.      Oliwia Jarosz

2.      Julia Kamińska

3.     Oliwia Niewczas

zajęła w trudnej konkurencji 5 miejsce. Dziewczyny zostały nagrodzone grą planszową Droga do Niepodległości Szlakiem I Kompanii Kadrowej”.

Drużyny   do konkursu przygotowywał nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie -   Pan Wiktor Geller.

Gratulujemy drużynom SP2 i życzymy dalszych sukcesów!


 

Oliwia Niewczas - SU

17 WRZEŚNIA - PAMIĘTAMY ... 

17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Samorząd Uczniowski przygotował uroczystość z okazji 80 rocznicy tego wydarzenia i zaprosił Panią Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz całą społeczność uczniowską na patriotyczny spacer...

Więcej:

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

2 września 2019 roku pożegnaliśmy nieco dłuższe niż zazwyczaj wakacje i wkroczyliśmy w nowy rok szkolny – 2019/2020. Jest to pierwszy rok, w którym nasza szkoła oficjalnie będzie używała imienia „Orła Białego”.   Podczas krótkiej uroczystości z udziałem Pocztu Sztandarowego, dyrektor szkoły – pani mgr Grażyna Wódz – powitała zgromadzonych Gości, pracowników i młodzież, a szczególnie serdecznie – nowych uczniów, zaczynających szkolną przygodę. Przedstawiła także nowych nauczycieli, podejmujących pracę w naszej placówce. Oczywiście nie zabrakło życzeń udanego roku szkolnego i samych piątek i szóstek w dziennikach i na świadectwach.

Cóż – trzeba odłożyć wakacyjne przyjemności i … wracać do pracy, by pomóc w spełnieniu tych życzeń.


Żegnamy rok szkolny - witamy WAKACJE ;)

19 czerwca 2019 roku pożegnaliśmy kolejny rok szkolny. Rok dla nas szczególny: w ostatnich dniach szkoła zyskała imię "Orła Białego", otrzymaliśmy też nowy Sztandar. Ponadto - po raz pierwszy od prawie 20 lat - pożegnaliśmy absolwentów - uczniów klasy VIII.

Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego nastąpiło przekazanie Sztandaru nowemu pocztowi. Dyrektor szkoły - pani Grażyna Wódz - podziękowała rodzicom i wszystkim przyjaciołom szkoły za zaangażowanie w życie placówki i okazywaną pomoc. Uczniowie klasy VIII, a właściwie już absolwenci, przyrzekali na Sztandar Szkoły, że będą rzetelnie uczyć się i pracować w przyszłości, przynosząc chlubę "Dwójce". Wzruszające było pożegnanie starszych kolegów przez uczniów klasy VII. Popłynęło trochę łez ;)
W dalszej części uroczystości najlepsi uczniowie otrzymali z rąk pani dyrektor i wychowawców nagrody książkowe i dyplomy, zaś ich rodzice - listy gratulacyjne. Nagrodzono też uczniów za wzorową frekwencję, a także szczególnie zaangażowanie i aktywność w różnych dziedzinach.

Teraz dwa miesiące wypoczynku, a potem ... wracamy do pracy

    Galeria

Młodzież z „Dwójki” w Sejmie RP

Dzięki wyjątkowemu   zaproszeniu Pani Poseł Marzeny Okły – Drewnowicz, 6 czerwca   br. odbyła się wycieczka do Sejmu RP, w której udział brali uczniowie klas V – VIII pod opieką nauczycieli: p. Elżbiety Herman, p. Katarzyny Szumielewicz i p. Renaty Peli

Celem wycieczki było poznanie kulis funkcjonowania Sejmu i Senatu   oraz przyjrzeniu się „z bliska”,   jak funkcjonuje władza ustawodawcza w Polsce.

Przy wejściu głównym do Sejmu   przywitała nas Pani Poseł   Marzena Okła – Drewnowicz. Mimo licznych obowiązków i napiętego grafiku pracy, znalazła dla nas czas, za co serdecznie dziękujemy.

Grupę  oprowadzała  po  Gmachu Parlamentu Pani Poseł   wraz z przewodniczką. Panie opowiadały   o bogatej, wielowiekowej tradycji funkcjonowania parlamentu, długim procesie kształtowania się demokracji parlamentarnej, o tym, że początki parlamentaryzmu sięgają średniowiecza.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sali Plenarnej Sejmu RP, gdzie Pani   Poseł   zapoznała uczniów z głównym aspektem pracy Sejmu jakim jest proces legislacyjny. Mówiła też o prawach i obowiązkach parlamentarzystów.

Wrażenie było ogromne: piękna, obszerna sala z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta. To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje miedzy ugrupowaniami parlamentarnymi, to tutaj był w 1999 Jan Paweł II - Papież Polak, to stąd dziennikarze przekazują sprawozdania "na żywo" do wiadomości telewizyjnych. Dowiedzieliśmy   się, że polski sejm jest jednym z najstarszych na świecie!

  W międzyczasie Pani Poseł   wytłumaczyła nam, kto może zostać posłem, w jakim wieku oraz jakie funkcje wykluczają się. W odpowiedzi na zadawane pytania, pani przewodnik opowiedziała nam o komisjach sejmowych i ich działaniu. Podstawową informacją, którą przyswoiliśmy była ilość posłów zasiadająca w Sejmie wynosząca 460 osób. Ciekawostką, którą poznaliśmy, jest możliwość uczestnictwa w debacie sejmowej dla każdego obywatela Polski, lecz zasiada on w tak zwanej niemej loży. Potem omówiliśmy kwestie nieobecności na obradach. Następnie mogliśmy zrobić kilka zdjęć i przeszliśmy dalej.

Zwiedzając, mijaliśmy sale parlamentarne, sale konferencyjne, sale komisji parlamentarnych, biura poszczególnych ugrupowań politycznych. Na korytarzach sejmowych spotykaliśmy znanych  posłów. Widzieliśmy pamiątkowe tablice, np. upamiętniającą wizytę Jana Pawła II, pamiątkowe atrybuty – jak choćby laski marszałkowskie z poprzednich wieków,  plany (makietę) kompleksu sejmowego, zatrzymaliśmy się przy tablicach poświęconych wybitnym członkom parlamentu,  obejrzeliśmy też tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Po tej żywej lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie przyszedł czas na posiłek w popularnej stołówce parlamentarnej.

Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych wraz opiekunami i uczniami składa serdeczne podziękowania Pani Poseł Marzenie Okle – Drewnowicz, za ufundowanie tak wspaniałej wycieczki.

Renata Pela

Galeria